Skip to content

Múzeum Voodoo

Stručný prehľad mestskej voodo kultúry v New Orleans

Približná doba čítania: 2 minúty

Hoci sú v neworleanskom múzeu voodoo exponáty natlačené len vo dvoch miestnostiach a krátkej chodbičke, jeho návšteva v tebe zanechá hlboký dojem. Múzeum založil v roku 1972 miestny umelec Charles Gandolfo a venuje sa louisianskej tradícii voodoo, ktorá pramení zo západoafrického voodoo.

Otroci zo západnej Afriky priniesli voodoo do Louisiany na začiatku 18. storočia. Od polovice 19. storočia sa v New Orleans začala tradícia meniť v spirituálne praktiky. Duchovia voodoo sa miesi s katolíckymi svätými, miesto rituálov sa začali konať púte a kreolské kráľovné voodoo ako Marie Laveau si užívali slávy.

Múzeum Voodoo

V roku 1932 bol natočený neslávny horor White Zombie, v ktorom hrala zlú voodoo praktikantku Bela Lugosi. Táto prekrútená verzia voodoo pozdvihla záujem verejnosti o tajomné praktiky. Obchody v New Orleans začali mať zisky z predaja voodoo paneniek, zatiaľ čo tí, ktorí ho skutočne praktikovali, sa zo spoločnosti stiahli.

Vystavenými exponátmi sa múzeum snaží ukázať spirituálnu a historickú hodnotu voodoo. Návštevníci si môžu prehliadnuť tradičné panenky, amulety pre šťastie alebo ochranu a nechať si poradiť od Dr. Johna, miestneho voodoo kňaza. V obchodíku so suvenírmi zakúpiš nápoje lásky, hadie kože a kuracie nohy, ktoré sa používajú ako ochranné amulety.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -5:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.074 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km