Skip to content

Vrak lode Alex T. Brown

Posledné zvyšky tejto lode sú zväčša pochované pod piesočnými dunami.

Približná doba čítania: 2 minúty

Alex T. Brown bolo meno tejto veľkej obchodnej lode, ktorá bola počas silnej búrky v roku 1917 vymrštená na breh a stroskotala pri pobreží Yanchepu. Mohutnú 788-tonovú loď postavila spoločnosť Globe Construction Co. v štáte Washington v posledných rokoch severoamerického drevárskeho lodiarskeho priemyslu.

Bol to štvorsťažňový drevený škuner a je zaujímavé, že je jedným z dvoch vrakov tohto modelu lode, ktoré sa ešte zachovali na austrálskom pobreží. V závislosti od úrovne prílivu a odlivu je plavidlo do určitej miery odkryté. Počas zimných búrok a vlnobitia je vrak najlepšie rozpoznateľný, hoci silný vietor a každodenný príliv a odliv túto impozantnú konštrukciu pomaly strhávajú späť do mora.

Alex T. Brown
Loď Alex T. Brown niekde medzi rokmi 1903 – 1917

Zaujímavosťou je, že po stroskotaní lode Alex T. Brown sa miestni obyvatelia Yanchepu a okresu Wanneroo rozhodli zachrániť materiál z vraku a hovorí sa, že mnohé drevené trámy boli odvezené a použité pri stavbe domov a obchodných budov v tejto oblasti. Plavidlo sa v súčasnosti považuje za loď s veľkým kultúrnym a historickým významom pre túto oblasť a v dôsledku nedávneho vývoja bol v roku 2018 zavedený konzervačný príkaz na jeho ochranu.

Austrália ponúka ďalšie miesta

Austrália - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Australia
Hlavné mesto: Canberra
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 26. január 1788
Rozloha: 7692024 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: austrálsky dolár (= 100 centov)
Kód meny: AUD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.62 AUD
Medzinárodný kód krajiny: AUS/AU
Internetová doména: .au
Predvoľba telefónneho čísla: +61

Blízke miesta do +/- 300km