Skip to content

Historická veža Al Shinanah

Táto veža prežila veky napriek tomu, že je postavená z blata a ťavej srsti.

Približná doba čítania: 2 minúty

Ar Rass, vzdialený približne 350 km severozápadne od Rijádu, je najväčším mestským centrom v provincii Al-Qassim a tretím najľudnatejším podľa počtu obyvateľov. Ar Rass (الرس) znamená v preklade “stará studňa” a odkazuje na zdroj vody, ktorý umožnil ľuďom usadiť sa v tejto oblasti. Vďaka nej sa táto oblasť stala aj jednou z najdôležitejších obchodných a náboženských ciest. Na prvý pohľad nie je Ar Rass ničím iným ako zhlukom moderných budov obklopených púšťou, ale jeho história siaha až do osád, ako je táto a veža Al Shinanah.

Veža Al Shinanah, ktorá sa nachádza na juhozápadnom okraji mesta, má tvar zrezaného kužeľa s výškou 27 metra, priemerom 6 metrov pri základni a 1,5 metrami na vrchole. Jej interiér je rozdelený na osem poschodí, do ktorých sa vstupuje cez nízke, úzke dvere v základni. Na jednotlivých poschodiach sa nachádzajú tri okná.

Veža Al Shinanah, postavená v roku 1699 z blata a ťavej srsti, je vynikajúcim príkladom kassimskej architektúry. Bola postavená ako strážna veža, čo vysvetľuje, prečo sa nachádza na mierne vyvýšenej rovine.

Al Shinanah

Veža zohrala úlohu v mnohých medzikmeňových potýčkach, ale aj v bitkách medzi Osmanmi a Arabmi. Posledné využitie veže ako vojenského stanovišťa sa datuje do bitky pri Šináne (1904), keď sa v provincii Kásim stretli rašídske a saudské sily. Je preto pomerne prekvapujúce, že sa táto stavba zachovala až do dnešných dní, najmä vzhľadom na jej štíhly tvar.

Saudská Arábia ponúka ďalšie miesta

Saudská Arábia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: السعودية
Hlavné mesto: Rijád
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: absolutistická monarchia
Dátum vzniku: 23. september 1932
Rozloha: 2149690 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: saudskoarabský rial
Kód meny: SAR
Kurz (za 1 € dostaneš): 4.084 SAR
Medzinárodný kód krajiny: SAU
Internetová doména: .sa
Predvoľba telefónneho čísla: +966

Blízke miesta do +/- 300km