Skip to content

Obdĺžnikový štadión v Melbourne

Tento štadión v tvare geodetickej kupoly, vybavený tisíckami LED svetiel, je inžinierskym pôžitkom.

Približná doba čítania: 2 minúty

Obdĺžnikový štadión v Melbourne, v súčasnosti známy ako AAMI Park, je pozoruhodným technickým a architektonickým dielom. Nachádza sa vo východnej časti centra Melbourne, medzi brehom rieky Yarra a kriketovým ihriskom Melbourne Cricket Ground.

Vďaka geodetickej kupolovitej streche a špeciálnej konštrukcii je tento štadión jedinečný. Konštrukcia umožňuje divákom skvelý výhľad zo všetkých sedadiel, pričom má menej podporných konštrukcií ako typické štadióny obdĺžnikového tvaru. Tisíce LED svetiel pokrývajú vonkajšiu časť štadióna, vďaka čomu po zotmení rozžiari mesto Melbourne.

AAMI Park, Melbourne

Stavba, ktorej celkové náklady presiahli 250 miliónov dolárov, sa začala koncom roka 2007 na mieste ihriska Edwina Flacka. Až v roku 2010 bola stavba pripravená hostiť prvé podujatia.

Štadión s 30 000 miestami na sedenie ponúka vynikajúcu atmosféru a je jedným z najlepších športových štadiónov v Austrálii.

AAMI Park, Melbourne

Prvým zápasom, ktorý sa na štadióne odohral, bol medzinárodný zápas rugbyovej ligy medzi Austráliou a Novým Zélandom v máji 2010. Konajú sa tu rôzne športové podujatia a svoje domáce zápasy tu hrajú tímy Melbourne City FC, Melbourne Victory FC, Melbourne Storm, Melbourne Rebels, Victoria Maidens.

Austrália ponúka ďalšie miesta

Austrália - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Australia
Hlavné mesto: Canberra
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 26. január 1788
Rozloha: 7692024 km²
Časové pásmo: UTC +10:00
Mena: austrálsky dolár (= 100 centov)
Kód meny: AUD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.656 AUD
Medzinárodný kód krajiny: AUS/AU
Internetová doména: .au
Predvoľba telefónneho čísla: +61