Skip to content

Memoriál Norimberského procesu

Múzeum, ktoré zachytáva históriu norimberských procesov s nacistickými vojnovými zločincami v budove, kde sa kedysi konali súdne pojednávania.

Približná doba čítania: 2 minúty

Neďaleko centra Norimbergu stojí veľkolepá stará budova v renesančnom štýle. V roku 1945 sa tu odohral jeden z historicky a právne najvýznamnejších prípadov medzinárodného práva, Norimberský proces, v ktorom boli súdení žijúci vodcovia nacistického Nemecka za svoje zločiny.

Memoriál Norimberského procesu

Po skončení druhej svetovej vojny sa spojenecké mocnosti snažili postaviť pred súd ľudí zodpovedných za holokaust a vojnové zločiny spáchané Treťou ríšou. Justizpalast Nürnberg (Norimberský justičný palác) bol nakoniec vybraný za miesto konania procesov z viacerých dôvodov: Súdny palác bol jednou z mála nepoškodených veľkých budov, ktoré boli k dispozícii na prevádzku po spojeneckom bombardovaní Nemecka. Objekt susedil s väznicou s maximálnym stupňom stráženia, v ktorej sa nachádzali súdení nacistickí vodcovia. A napokon, keďže Norimberg bol v rokoch pred vojnou ústredným miestom nacistických propagandistických zhromaždení, usúdilo sa, že mesto bude ideálne na symbolické zobrazenie porážky a smrti nacistického Nemecka.

Memoriál Norimberského procesu

Norimberský proces trval takmer rok, od novembra 1945 do októbra 1946. Medzinárodný vojenský tribunál (IMT) zložený zo sudcov z Veľkej Británie, Francúzska, Sovietskeho zväzu a Spojených štátov riadil vypočúvanie takmer 200 osôb, od hlavných nacistických vodcov až po lekárov a priemyselníkov.

V súčasnosti sa v Norimberskom justičnom paláci nachádza múzeum Memorium Nürnberger Prozesse, v ktorom sa návštevníci môžu dozvedieť o historickom význame procesov, pozrieť si množstvo artefaktov súvisiacich s prípadmi a dokonca vstúpiť do súdnej siene, v ktorej sa konali pojednávania.

Nemecko ponúka ďalšie miesta

Memoriál Norimberského procesu

Nemecko - Krátke info

Miestny názov: Deutschland
Hlavné mesto: Berlín
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: parlamentná spolková republika
Dátum vzniku: 3. októbra 1990
Rozloha: 357385 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: DEU/DE
Internetová doména: .de
Predvoľba telefónneho čísla: +49