Skip to content

Múzeum letov do vesmíru

Nemecko malo tiež svoj vesmírny program? Vyzerá že áno....

Približná doba čítania: 2 minúty

Múzeum je zasvätené vesmírnym technológiám a oslavuje vynálezy Hermanna Obertha, jedného zo zabudnutých zakladateľov raketového inžinierstva a modernej astronautiky.

Hermann Oberth sa narodil roku 1894 a už od detstva ho fascinoval vesmír. Potom čo v 11 rokoch prečítal verneovku Zo zeme na Mesiac, začal kresliť vlastné návrhy vesmírnych rakiet. V 14 rokoch navrhol kozmickú loď, ktorá by sa vo vesmíre pohybovala vďaka vypúšťaním výfukových plynov. (To bol celkom šikovný nápad, pretože obývateľné rakety neexistovali ešte ďalších 50 rokov.)

Po štúdiách fyziky, aerodynamiky a medicíny na univezitách v Mníchove, Heidelbergu a Göttingene vydal Oberth roku 1929 429stránkové dielo Raketa pre medziplanetárne lety. Táto kniha mala celosvetový význam. Pre Obertha by to bol neskutočne úspešný rok, keby však pri stavbe modelu rakety pre film Žena na Mesiaci Fritza Langa noslepol na ľavé oko.

V múzeu nájdeš dve vesmírne lode, ktoré boli zostavené v Nemecku v 60. rokoch a vypustené do vesmíru neďaleko Cuxhaven. Ďalej je tu švajčiarska raketa Zenit.

Satelit

Nemecko ponúka ďalšie miesta

Nemecko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Deutschland
Hlavné mesto: Berlín
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: parlamentná spolková republika
Dátum vzniku: 3. októbra 1990
Rozloha: 357385 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: DEU/DE
Internetová doména: .de
Predvoľba telefónneho čísla: +49

Blízke miesta do +/- 300km