Skip to content

Budapešť: od ruín až po luxus

CK Knirsch 15. septembra 2022

Približná doba čítania: 25 minút

Budapešť sa nachádza len necelé tri hodiny takmer cesty autom z väčších miest Slovenska. Či už idete z Bratislavy, Banskej Bystrice alebo Košíc. Škoda nevyužiť a neobjaviť zákutia tohto skvostu na Dunaji. A nejedná sa len o parlament, Budínsky hrad či Veľkú tržnicu. Tých miest je neúrekom takmer za každým rohom. A každý si tu nájde to svoje.

Doprava do Budapešti

Zo Slovenska máme veľmi dobré spojenia do Budapešti. Najmä z Bratislavy. Môžete si vybrať z viacerých dopravných prostriedkov: loďou, vlakom, autobusom alebo autom. Každému podľa chuti a aj podľa ceny. Dobrou správou je, že ak sa kupujú lístky na autobus cez Student Agency, tak napriek stúpajúcim cenám pohonných hmôt sa ich cena od roku 2017 príliš nezmenila. Stále si viete zakúpiť spiatočný lístok za 17.80,- €.

Pri troch a viacerých osobách sa už oplatí ísť autom, aj pri aktuálnych cenách benzínu. Jedna cesta vyjde približne do 20,- €. A to sme šli o niečo dlhšou cestou, väčšinu cesty po Slovenskej strane (aby sme nemuseli kupovať diaľničnú známku) až do Štúrova a potom už priamo do Budapešti. Malo to svoju výhodu. Do metropoly Maďarska sme došli zo severu, kde nie sú cesty až tak vyťažené a nebolo treba takmer nikam odbáčať, aby sme zadarmo zaparkovali na celé štyri dni. O bezplatnom parkovaní v Budapešti máme napísaný samostatný článok.

Ubytovanie v Budapešti

Čo sa oproti minulým rokom zmenilo, sú určite ceny ubytovania. Tie sa zvýšili takmer o 50% aj napriek inflácii v Maďarsku a výhodnému aktuálnemu kurzu pre nás. Kým po minulé roky sa dalo nájsť ubytovanie cca do 15€/os./noc, dnes sa pohybujú od 20€/os./noc a aj to treba hľadať. A nejedná sa o žiadne hostely, kde máte len svoju posteľ.

Určite sa oplatí skôr ísť cez pracovný týždeň, kedy sú ceny nižšie a ani v samotnom meste nie je toľko turistov.

Nakoniec naša voľba padla na ubytovanie Little Americas Concert Hall Apts. Cena tesne pod 20,-€/os./noc a aj poloha bola vynikajúca. Všade blízko a aj spojenie na mestskú dopravu. Je to ubytovanie v súkromí v dome asi z medzivojnového obdobia, čo má svoje čaro. Ubytovanie je čisté a plne vybavené. Vlastne my ani nič nepotrebujeme: Iba čistú posteľ a teplú sprchu. Však chodíme sem iba prespať a väčšinu času objavujeme mesto.

Čo vlastne navštíviť?

Do Budapešti je dobré ísť už s nejakým plánom, lebo nebudete vedieť kam ísť skôr a strávite viac času rozhodovaním. My sme si zvolili trochu iný prístup. V Budapešti žije ukrajinský umelec Michail Kolodko a po meste umiestňuje tajne svoje diela v podobe miniatúrnych sôch. Nie je až taký problém si zistiť polohu takmer všetkých sošiek, ale zaberie to nejaký čas. A všetky tieto sošky sme chceli aj my objaviť. A tie nie sú umiestnené vôbec pri sebe. Síce väčšina je v centre mesta na oboch brehoch Dunaja, ale takto vieme popri hľadaní sošiek objaviť aj niečo z mesta.

Po našom návrate sme spracovali podrobný článok všetkých sošiek aj s ich stručným príbehom a mapou umiestnenia. Preto ďalej už ich ani spomínať nebudeme, ale práve oni udávali smer objavovania mesta.

Jeden z najkrajších McDonald’s v Európe

Ak prídete niekedy vlakom do Budapešti, je možné že vystúpite na vlakovej stanici Nyugati. Je to jeden z troch hlavných železničných uzlov v Budapešti. Netreba sa odtiaľ hneď ponáhľať. Hneď vedľa je pobočka reťazca McDonald’s. Nachádza sa v starej budove železnice.

Len pre zaujímavosť: Celú železničnú stanicu Nyugati postavila tá istá spoločnosť, ktorá stojí za Eiffelovou vežou a Sochou slobody. Na stanici nájdeš 3 hlavné príklady architektonického štylu, Beaux-Arts (ktorý pochádza z Ecole des Beaux Arts v Paríži), neorenesančný štýl a baroko. A budova v ktorej je teraz McDonald’s, bol kráľovský salónik pre Františka Jozefa a kráľovnú Alžbetu (Sissi), ktorú zrekonštruoval.

Sledovanie západu slnka z vrchu Gellért

Vrch Gellért je turistami prehliadaný a vyhľadávaný najmä domácimi. Asi preto, že na vrchol nevedie žiadna cesta a najbližšia zástavka je kilometer od vrcholu a na ten vrchol treba vyšliapať po vlastných. Ideálne je začať na “Szent Gellért tér”. Hneď ako prvé môžete navštíviť kostol vytesaný do skaly.

Hneď nad týmto kostolom je vidieť už z diaľky kríž, odkiaľ je nádherný výhľad na Dunaj s mostom Slobody. Tu si treba oddýchnuť a nabrať sily na výstup k primárnemu cieľu: Socha Slobody na samotnom vrchole vrchu Gellért. Nahor vedie niekoľko ciest. Jedna je kratšia, po schodoch a strmšia. Druhá je zas podstatne dlhšia, ale zas s miernejším stúpaním.

Odmenou má byť nádherný výhľad na Pešť, ale pre našu smolu bol areál okolo sochy uzavretý pre rekonštrukciu. Našťastie pár metrov pod sochou je niekoľko vyhliadkových plošín, odkiaľ je tiež pekný výhľad na mesto.

Ešteže máme so sebou aj drona, ktorým vieme nerušene spraviť niekoľko unikátnych záberov bez toho, aby sme mali kohokoľvek v zábere, ako samotnú sochu.

Liberty Statue, Budapest

Pod vrcholom Gellért

Vrch Gellért nie je len samotná Socha Slobody a blízka Citadela. Na druhej strane vrchu sa nachádza rozľahlý nádherný park, ale ďalšie “klenoty” sa nachádzajú v parku pri vodnej nádrži Gellérthegy.

V tomto tajnom kúte vrchu sa stretli najväčšie svetské osobnosti. Vnútorný kruh diela tvorí päť “zakladateľov” hlavných svetových náboženstiev: Abrahám, Ježiš, Budha, Laozi a Achnaton. A z úzadia sa nich pozerajú Mahátma Gándhí, Daruma Daishi a svätý František. Všetci stoja okolo okolo gule (tá predstavuje podobnosť v tom, čo uctievajú tieto hlavné smery). Dielo má predstavovať vzájomné porozumenie medzi svetovými náboženstvami.

Filozófusok kertje, Budapest

Len o pár metrov ďalej sa schováva bronzová socha Budínskeho kniežaťa a princeznej z Pešti. Dlhé roky tieto dve mestá boli samostatné, nezávislé a rozdelené riekou Dunaj a predstavuje zjednotenie dvoch polovíc mesta. Budín je kopcovitejší a zelenší a Pešť zas rovinatejšia a dynamickejšia. Na súsoší sú vyobrazené aj hlavné pamiatky už zjednoteného mesta Budapešť.

Socha princa z Budína a princeznej z Pešti

Luxus dostupný pre každého

V Budapešti je mnoho dostupných miest a nemusíte mať ani tisíce na účte, len treba o nich vedieť.

Kúpele v Budapešti

Jednými z najznámejších takýchto miest sú už veľmi známe budapeštianske kúpele. Budapeštianske kúpele spravuje mesto, takže sú cenovo dostupné pre širokú verejnosť. Pod danou spoločnosťou sa nachádza 12 rôznych kúpeľov. Každý má svoje čaro a stačí si len vybrať. Napríklad v kúpeloch Rudas sa nachádza na streche budovy bazén s termálnou vodou a i v zime môžete z tepla sledovať ruch cesty, Dunaj a Margitin most.

Kúpele Széchenyi sú zas rozlohou najväčším kúpeľným komplexom v ktorých sa dá stráviť kľudne aj celý deň. S jeho výstavbou sa začalo už v roku 1909. V komplexe sa nachádza až 21 bazénov a 10 sáun.

Pre tentokrát sme si vybrali kúpele Gellért, ktoré sa nachádzajú v rovnomennom hoteli. Hotel postavený v roku 1918 v secesnom štýle, patrí medzi tie najluxusnejšie v Budapešti, ale už vyše roka je momentálne v rekonštrukcii. Samotné kúpele, ktoré sú spojené s hotelom, majú aj samostatný vchod, aby boli dostupné pre verejnosť.

Videoklip, ktorý sa natáčal v kúpeloch Gellért a na námestí hrdinov.

Prvá zmienka o prameňoch vyvierajúce v kúpeloch Gellért pochádza z 15. storočia. V 19. storočí to boli najmodernejšie kúpele v Európe a boli dostupné len pre privilegovaných. Kúpali sa tu napríklad Richard Nixon či Yehudi Menuhin. Holandská kráľovná Julianna tu trávila svoje medové týždne.

Teraz sa dajú navštíviť kúpele približne za 18,- € a vstup je neobmedzený. Ale ak ich chcete zažiť ešte, treba sa poponáhľať. Na jeseň sa majú uzavrieť (presný dátum sa nevie) kvôli rekonštrukcii. A takisto nik nevie, koľko táto rekonštrukcia bude trvať.

Najkrajšia kaviareň na svete

New York Café v Budapešti sa umiestňuje pravidelne v celosvetových rebríčkoch najkrajších kaviarní sveta na popredných pozíciach. A samotná kaviareň je dostupná pre každého. Nie je vyžadovaný žiaden extra dress code. Proste ako by ste šli do normálnej kaviarne. Jediné, čo treba spraviť pred návštevou, je radšej pár dní vopred si spraviť rezerváciu. Inak je veľká šanca, že si postojíte niekoľko hodín v rade.

Pravdu povediac, kaviareň je výnimočná iba prostredím. Jedlo či zákusky nie sú ničím výnimočné a aj samotná káva je priemerná. Aby ju urobili výnimočnou, v menu nájdete aj verziu podávaná so zlatom. Výnimočné sú tu samozrejme ceny. Káva tu stojí približne 10,- €. Ale berieme to tak, že platíme okrem kávy, aj vstupné.

Podobne krásne a historické kaviarne v Budapešti

V meste existuje ešte mnoho krásnych kaviarní. Stačí chvíľa hľadania na internete. A sú podstatne lacnejšie, ako vyššie spomenutá. Za tú jednu TOP kaviareň je Central Café fungujúca už od roku 1887. A ani rezerváciu sem nepotrebujete. Množstvo ďalších kaviarní v Budapešti nájdete v článku z našej predchádzajúcej tematickej návštevy mesta.

Z luxusu do ruin barov

Za posledných takmer 20 rokov sa budapeštianske ruin bary vyvinuli na atrakciu, ktoré sú možno rovnako populárne, ak nie viac, ako najvyhľadávanejšie pamiatky ako Budínsky hrad či budova maďarského parlamentu.

Začiatkom 21. storočia boli vnútorne časti VII. štvrte chátrajúcimi a opustenými budovami. Historická židovská štvrť, v ktorej sa kedysi nachádzalo židovské gheto, začala pustnúť počas desaťročí po druhej svetovej vojne a deportácii 10 000 Židov. V roku 2002 otvorili majitelia stojaci za kaviarňou Szimpla úplne prvý podnik na ulici Kertész – dnes už kaviareň Szimpla neexistuje. Skutočný rozmach nastal v roku 2004, keď sa rozhodli vsadiť na komplex opustených budov na ulici Kazinczy, čo znamenalo raketový štart legendárnych ruin barov.

Szimpla začal ako malý experiment, bar zariadený v opustenej budove, ktorý ponúkal cenovo dostupné nápoje pre mladú a kreatívnu spoločnosť v Budapešti. Po tom, čo sa rozpadajúca budova upravila a vybavila vintage nábytkom z rôznych búrz a výpredajov, sa z baru Szimpla stalo bohémske centrum. Vďaka chaosu a eklekticizmu sa z neho stal jeden z najznámejších barov na svete.

Szimpla sa nielenže stala najpopulárnejším miestom na párty, ale zároveň vytvorila trend a smerovanie alternatívnych priestorov. V okolí sa otvorili ďalšie ruin bary: Kuplung a dnes už zatvorený Mumus a epický alternatívny kultúrny priestor Tűzraktár v bývalej továrni na laboratórne prístroje v IX. obvode, ktorý však zanikol kvôli právnym problémom týkajúcim sa budovy a legálnosti jej využitia. Kým sa však ruin bary objavovali po celom meste na spustnutých plochách a v opustených priestoroch, pričom niektoré z nich sa otvorili na jedno leto, aby sa na ďalší rok zatvorili, duch ruin barov získal na sile.

V začiatkoch ruin barov sa mnohí obávali, že ich čoskoro zatvoria – najmä v VII. štvrti, ktorá predstavovala potenciálne najlepšie priestory. Nakoniec sa však ruin bary stali ikonickou súčasťou panorámy mesta natoľko, že ľudia prichádzali do Budapešti najmä preto, aby si prišli vypiť do týchto rozpadajúcich sa barov. Vznikli ďalšie bary, ako napríklad Instant a Fogas Ház. Ruin bary sa zmenili aj na čisto komerčné, keď namiesto otvorenia kontrakultúrneho priestoru, kam by kreatívny underground mohol prísť na drink.

Aj keď ruin bar Szimpla už nemá tú svoju pôvodnú atmosféru, stále sa ho oplatí navštíviť, alebo sa treba poobzerať po tých novovzniknutých.

Keď sa zotmie

Samotná Budapešt aj v noci vyzerá úchvatne a veľa priestorov je prístupných celých 24 hodín. Napríklad pozemnou lanovkou na hradný vrch sa môžete vyviezť až do 22:00 a odtiaľ to už je len na skok na Budínsky hrad. Na nádvorí hradu sa nachádza jedinečná neobaroková Fontána kráľa Mateja ktorá sa nápadne podobá známej fontáne di Trevi v Ríme.

Z hradu sa dá dostať veľmi rýchlo aj peši cez park na nábrežie Dunaja. Pár chodníkov vedie aj ponad pozemnú lanovku. Zo samotného nábrežia sú tiež nádherné výhľady na parlament či blízke mosty. Keď už sme pri mostoch, blízky Margitin most sprístupňuje aj Margitin ostrov uprostred Dunaja. Hneď pri vstupe na ostrov z Margitinho mosta sa nachádza najväčšia hudobná fontána v Maďarsku.

Hudobná fontána na ostrove Margaret

Fontána sa rozprestiera na ploche 1000m² s priemerom 36m. Ústredná tryska je schopná vytrysknúť vodu až do výšky 25m. Okrem nej, je tu nainštalovaných ešte ďalších 154 trysiek s 227 farebnými svetlami. Každoročne je v prevádzke od 01. mája až do 31. októbra. Od 11:00 každú hodinu má naplánované svoje hudobné predstavenie, ale vrcholom je to posledné najdlhšie trvajúce o 21:00. Posledné vystúpenie je i to najkrajšie, keď vidieť v tme naplno všetky farby. Však sa presvedčte sami.

Kam sa ísť najesť?

V Budapešti si každý naozaj nájde to svoje. Od lacného streetfood jedla až po luxusné medzinárodné a domáce kuchyne. Zatiaľ za to množstvo návštev sme nenarazili na zlé jedlo. A bolo jedno či sme jedli za 2,- € porciu, alebo desaťnásobne viac.

Veľmi chutné sushi

Napríklad, po vyššie spomenutej najkrajšej kaviarne sveta, sme sa šli najesť do “Oishi Sushi Budapest”. Nikdy neskúmame vopred hodnotenia, ale v čase písania článku, má daná prevádzka hodnotenie 4,5 hviezd z 5 z celkových 668 hodnotení. A ani my sme nemali žiadne výhrady (fotky nižšie povedia svoje) a celkovo aj cena je veľmi prijateľná.

Tradično-netradičný langoš

Veľmi podobne je na tom s hodnotením (ale má až cez 6500 hodnotení) “Retró Lángos Budapest”. Doteraz sme síce chodili na langoš do známej veľkej tržnice pri Moste Slobody, ale po ochutnávke tohto langoša máme svojho favorita pre budúce návštevy. Navyše dokonca ponúkajú aj vegánské, bezlaktózové a bezlepkové verzie. Podnik je otvorený už cez 11 rokov (2 roky na novom väčšom mieste) a veľmi rýchlo sa stal kultovou časťou mesta.

Street food Karaván

Keďže v ruin bare Szimpla sa nepodáva jedlo v tesnej blízkosti na nádvorí otvorilo vo svojich prívesoch niekoľko podnikov svoje prevádzky. Každý si tu nájde niečo na zahryznutie. Síce je tu najväčšia ponuka burgrov, ale nájdete tu i tradičné jedlá, mexické či indické jedlá. Každému podľa svojej chuti. Nás najviac oslovil “langoš burger”, kde sa jedná o klasický burger, ale namiesto žemle dávajú langoš. Síce sme si netrúfali na túto výživno kalorickú porciu, ale určite niekedy v budúcnosti vyskúšame.

Najesť sa dá aj o 03:30 v noci

Aj my sme sa trochu pozabudli pri objavovaní krás nočnej Budapešti. A samozrejme hlad. Len sme netušili, že v blízkosti narazíme na podnik, ktorý je otvorený 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Síce sa nejedná o žiaden gurmánsky orgazmus, ale čo čakať o tretej v noci od kebabárne? Hovoríme o Antalya Kebab na Szent István krt. Ceny sú veľmi dobré a porcie obrovské. Čo viac si priať neskoro v noci?

Známe i neznáme turistické miesta

Pri objavovaní Budapešti sa asi veľmi nevyhnete známym turistickým miestam s veľkou hustotu ľudí, ale i tým sa dá vyhnúť. Už niekoľko krát sme spomínali neprehliadnuteľnú dominantu mesta, maďarský parlament. Keď už pôjdete okolo, minimum turistov je v blízkosti “Kossuth Lajos Monument”. A na upravenom trávniku sa dá príjemne oddychovať, a nikto vás odtiaľto nevyženie.

Oddych na trávniku

Množstvo ľudí je aj na druhej strane Dunaja, priamo oproti parlamentu, ale väčšina mieri na Budínsky hrad pozemnou lanovkou. Keď už však budete v blízkosti spodnej stanice pozemnej lanovky, všimnite si zvláštny pamätník v tvare nuly. Ten sa nachádza v približnom geografickom strede mesta. Toto bol prvý budapeštiansky referenčný bod kilometra. Takýto bod malo kedysi každé väčšie mesto. V Bratislave máme pre zmenu nultý poludník. Viete kde sa nachádza?

Na samotný Budínsky hrad sa dá dostať aj krajšou trasou, ako chodí väčšina turistov. Len pol kilometra od pozemnej lanovky popri Dunaji po jeho toku sa nachádza “Várkert Bazár”. To, či ste na správnom mieste, zistíte veľmi ľahko, podľa zvláštneho prístroja nižšie na fotke. To sa jedná o zariadenie, ktoré sa používalo na zosilňovanie a monitorovanie zvuku lietadiel približujúcich sa k mestu počas prvej svetovej vojny

Načúvacie uši

Za nádhernou neorenesančnou vstupnou bránou sa nachádza kráľovská záhrada. Táto “brána”, alias Hradný bazár, bol postavený za účelom, aby uzavreli Zámockú záhradu zo strany Dunaja. Pôvodne plnil obchodnú funkciu a v jeho arkádach sa kedysi nachádzali obchody.

Stačí prejsť touto bránou a môžete sa prejsť okolo studne, kráľovskou záhradou až hore na Budínsky hrad. Táto časť pod hradom je nepovšimnutá turistami, takže je veľa šanca, že tu turistov takmer nestretnete. Na samotný hrad sa dostanete z južnej strany, odkiaľ je potom nádherný výhľad na samotnú záhradu z vrchu.

Nevynechajte mestský park

Čo určite netreba vynechať, je najväčší verejný mestský park. V parku je umiestnených niekoľko zaujímavosti a atrakcií a v každom ročnom období pôsobí inak. Dokonca sa aj “pretvorí”. A navyše, každým rokom sa tento priestor neustále zveľaďuje.

Ideálne je, keď do parku prídete hlavnou vstupnou bránou, ktorú predstavuje námestie hrdinov. Druhým ideálnym vstupom je, docestovať historickou linkou metra M1 (žltá linka) a vystúpiť takmer uprostred parku. Stanica bola postavená účelovo. Nachádza sa v blízkosti tých najkrajších a najväčších termálnych kúpeľov Széchenyi. Tie odporúčame navštíviť najmä v zimných mesiacoch.

Jednou z dominánt parku je poľnohospodárske múzeum, aj keď sa tvári ako nejaký hrad. Totiž, pôvodne to bol hrad, ale bol postavený v roku 1896 iba z lepenky ako exponát k príležitosti osláv milénia. A keďže sa budova stala populárnou, mesto sa rozhodlo postaviť trvanlivejšiu verziu.

Za týmto múzeom sa nedá nevšimnúť obrovská vodná plocha. Tu si môžete požičať v teplých mesiacoch šliapacie plavidlá. V zime sa táto vodná plocha mení na obrovské verejné klzisko. Samotné klzisko funguje už viac ako 150 rokov!

V blízkosti vodnej plochy je veľmi čerstvo postavená stavba predstavujúca dom maďarskej hudby. Jeho úchvatná stavba vás neprestane prekvapovať. Je to naozaj niečo prekvapujúce a určite by ste takúto stavbu neočakávali v Budapešti.

Dom maďarskej hudby

Nové etnografické múzeum

Ďalšou výnimočnou stavbou sprístupnenú len ten rok je, etnografické múzeum. Samotné múzeum patrí medzi najstaršie národopisné inštitúcie v Európe (od roku 1872) a je jedným z najvýznamnejších odborných múzeí v Európe. Teraz ho možno považovať aj za jedno z najmodernejších etnografických inštitúcií na svete.

Múzeum zapadlo vynikajúco do samotného okolia, aj keď vnútorne priestory sme nestihli navštíviť. Budova je zo 60% pod úrovňou terénu, ale to čo ostáva na povrchu, je úchvatné. Budova múzea slúži ako vstupná brána do parku s tým, že povrch múzeá tvorí zelená plocha na ktorú môžete vystúpiť. Slúži ako oddychová zóna (aj keď sa namakáte, kým vyjdete hore) a je to perfektný príklad, ako majú stavby zapadať do svojho okolia.

Ďalšie ciele v parku

V mestskom parku sa nachádzajú dve múzea umenia, ZOO a Botanická záhrada, kultúrne centrum, skateboardový park či lety balónom. Aj keď sa park nachádza viac mimo centra, metro linkou sa sem dostanete za pár minút a skutočne stojí za tu návštevu.

Ešte máme poznačených mnoho ďalších unikátnych cieľov v Budapešti, ale za pár dní sa nedajú všetky vidieť. Tie budeme objavovať pri našej najbližšej návšteve tohto úchvatného mesta. Máte aj vy nejaké tipy pre nás?

Prečítaj si ďalšie články

Škorpión taliansky

Nečakané stretnutie so škorpiónom

Každý má ako také všeobecné povedomie a vie, že škorpióny žijú hlavne v teplých oblastiach. Najbežnejšie sa vyskytujú v severnej Afrike, Strednom východe či v Strednej Amerike. Ale čo v prípade, že stretneš takéhoto tvora v našich končinách?

Urban Market 2017 (Winter Edition)

Urban Market v Mlynici

Urban Market je jedno z našich obľúbených podujatí tesne pred Vianocami kam radi chodíme doplniť posledné darčeky na Vianoce. Okrem toho býva i v super nekonvenčnom prostredí, vždy na inom mieste. Minulý rok bol napríklad na Fakulte Architektúry či bývalom Leninovom múzeu.

Lake Ursu

Tour de Romania 2016 (6.diel): Mŕtve more Rumunska

Spíme ako v bavlnke a nechce sa nám vôbec vyliezť z pelechov. Však denno denne máme nejaký presun spojený s návštevou nejakej zaujímavosti. Nakoniec sa vykopeme z postelí a domáci akonáhle nás zbadajú už nám ponúkajú kávu. Asi dosť zle vyzeráme. Ranná dávka kofeínu blahodárne pôsobí na náš organizmus a zanedlho už vyberáme oblečenie v…

Chorvatsko 2015

Chorvátsko na morských kajakoch 2015

Každoročne Vodácke centrum koncom leta robí trip do Chorvátska na morských kajakoch. Vyrážalo sa v piatok poobede a príchod až v utorok v noci. Čo bolo vynikajúce, že na utorok pripadal štátny sviatok a tak stačilo si zobrať jeden deň dovolenky a užiť si 4 dni kajakovania v národnych parkoch či na mori za nádherného…

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.