Skip to content

Dom maďarskej hudby

 Približná doba čítania: 4 minúty

Dom maďarskej hudby je miesto, kde je hudba naozaj pre každého: pre všetky vekové kategórie, všetky hudobné žánre, všetky úrovne poznania, všetky úrovne interaktivity. Ponúka širokú škálu programov, ktoré približujú hudbu všetkým, či už ide o výstavu, koncert, skupinové muzicírovanie, spev, tanec, zaujímavé hudobné vzdelávanie alebo voľnú prednášku o hudobnej výchove.

Dom maďarskej hudby

Dom maďarskej hudby je trojstupňová inštitúcia, a to tak z hľadiska budovy, ako aj inštitucionálnej štruktúry. V podzemných priestoroch sa nachádza stála a dočasná výstavná plocha s rozlohou takmer 2 000 metrov štvorcových, ako aj jedinečný zvukový dóm. Dve kryté sály na úrovni parku ponúkajú možnosť organizovať živé hudobné vystúpenia, koncerty a workshopy, zatiaľ čo vonkajšia záhrada pri jazere je priestorom na príjemné rozhovory a vonkajšie pódium ponúka koncerty a predstavenia. Na poschodí budovy sa nachádza knižnica na premýšľanie, učenie a vzdelávanie, najmä vo svete populárnej hudby, a miestnosti na hudobnú výchovu pre mladých ľudí, ktorí sa môžu bližšie zoznámiť s hudbou.

História inštitúcie siaha do roku 2013, keď sa rozhodlo o vybudovaní Maďarského domu hudby v rámci projektu Liget Budapest. Do medzinárodnej súťaže sa prihlásilo takmer 170 návrhov z celého sveta a 19. decembra 2014 bol vyhlásený víťaz, ktorým sa stala architektonická kancelária Sou Fujimoto Architects. V roku 2015 podpísal japonský architekt Sou Fujimoto zmluvu na návrh maďarského Domu hudby. V októbri 2019 získala ocenenie „Najlepšia verejná budova v Európe“, v decembri 2019 získala ocenenie „Najlepšia medzinárodná verejná budova“ a v septembri 2020 získala ocenenie „Najlepší svetový projekt v oblasti hudobných nehnuteľností“ v rámci súťaže Music Cities Awards v USA.

Sou Fujimoto, hviezdny japonský architekt, vymyslel modernú, extravagantnú budovu pre hudbu, ktorá nesie nezameniteľný rukopis dizajnéra, ktorý dbá na servírovanie obsahu. Stiera hranice medzi prirodzeným a zastavaným prostredím a poskytuje návštevníkovi zážitok, akoby sa stále potuloval v parku. Na dosiahnutie tejto ilúzie architekt navrhol monumentálnu „sklenenú oponu“, ktorá obklopuje dom a dodáva mu úplnú transparentnosť a vzdušnosť. Plávajúcu strechu budovy dizajnér zakrivil pomocou vizuálneho obrazu vibrácie zvuku, zvukovej vlny. Maďarský dom hudby bol navrhnutý a postavený s osobitným dôrazom na udržateľné a klimaticky priaznivé riešenia jednej z najväčších výziev našej doby.

Dom maďarskej hudby

Poslaním Maďarského domu hudby je dať hudbe ústrednú úlohu v živote každej rodiny, dieťaťa a mladého človeka. Inštitúcia dosahuje tento cieľ pestovaním hodnôt maďarskej ľudovej hudby, klasickej hudby, populárnej hudby a všetkých ostatných svetových hudobných žánrov prostredníctvom zážitkovej prezentácie.

Maďarsko - Krátke info

Miestny názov: Magyarország
Hlavné mesto: Budapešť
Úradné jazyky: maďarčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. január 1918
Rozloha: 93030 km²
Mena: maďarský forint (=100 fillérov)
Kód meny: HUF
Kurz (za 1 € dostaneš): 385.673 HUF
Medzinárodný kód krajiny: HUN/HU
Internetová doména: .hu
Predvoľba telefónneho čísla: +36

Blízke miesta do +/- 300km