Skip to content

Poľnohospodárske múzeum

Chystáš sa na vianočné trhy do Budapešti? Tak to nesmieš vynechať ani tento nádherný a najkrajší hrad.

Približná doba čítania: 2 minúty

V Budapeštianskom mestskom parku sa medzi jazierkami v tieni stromov nachádza Vajdahunyadský hrad. Nad stromami vykukuje vrchol veže a kupola vyzdobená tancujúcimi postavami. Na prvý pohľad sa môže zdať, že sa jedná o barokovú stavbu.

Keď bol hrad v roku 1896 dokončený, bol vyrobený z lepenky. Jednalo sa totiž o exponát k príležitosti osláv milénia. Budova bola natoľko populárna, že sa mesto rozhodlo postaviť jeho skutočnú verziu. Stavba bola dokončená v roku 1908 a stala sa domovom Poľnohospodárskeho múzea. Keď vyjdeš po prudkých kamenných schodoch, objaví sa pred tebou prekvapivá zbierka.

Hrad Vajdahunyad

V hornom poschodí sa nachádza “Lovecký salónik” s krásnymi klenutými stropmi a vitrážovými oknami. Na stenách visia rady parohov, rohov, kopýt, hláv, vypchatých vtákov a medveďov. Loveckú dekoráciu doplňujú príbory s rukojeťami z rohov, brošne, lustre a kreslá z parohov. Zaujímavým kúskom sú aj dva vypchaté jelene s parohmi zapletenými v súboji.

Ak ti hrad Vajdahunyad nápadne pripomína iný hrad, vidíš dobre. Ako predloha mu poslúžil Korvínsky hrad v Rumunsku.

Ako sa dostať na Hrad Vajdahunyad

Hrad sa nachádza v mestskom parku, na umelo vytvorenom ostrove Városliget. Stačí nastúpiť na linku metra M1 a vystúpiť na zástavke Széchenyi fürdő. To sa nachádzaš priamo v parku. Zo zástavky to už je len 400m. Ideálny čas pre návštevu je asi v zime, keďže jazero pri hrade Vajdahunyad sa mení na klzisko.

klzisko v Budapešti

Keď budeš dostatočne premrznutý, je ideálne sa zohriať v najväčších termálnych kúpeloch Széchenyi, ktoré sa tiež nachádzajú v blízkosti. K dispozícii budeš mať až 21 bezénov v teplotách od 18 ºC do 40 ºC.

Maďarsko ponúka ďalšie miesta

Maďarsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Magyarország
Hlavné mesto: Budapešť
Úradné jazyky: maďarčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. január 1918
Rozloha: 93030 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: maďarský forint (=100 fillérov)
Kód meny: HUF
Kurz (za 1 € dostaneš): 394.436 HUF
Medzinárodný kód krajiny: HUN/HU
Internetová doména: .hu
Predvoľba telefónneho čísla: +36

Blízke miesta do +/- 300km