Skip to content

Experiment kvapkania smoly

Ked sa doma nudíte a nemôžete pozorovať trávu rásť, máme pre teba riešenie. Môžete sledovať najdlhšie prebiehajúci experiment na svete.

Približná doba čítania: 2 minúty

Pokiaľ chceš byť svedkom experimentu, ktorý matematici a fyzici na Queenslandskej univerzite označujú za “napínavejší ako sledovať trávu rásť”, vydaj sa do predsály univerzity. V sklenenej kupole tam uvidíš lievik naplnený smolou, ktorá sa zdá nehybná. Nenechaj sa však zmýliť, pozeráš sa práve na najdlhšie prebiehajúci experiment na svete priamo v akcii.

Pitch Drop Experiment, slovensky “Experiment kvapkania smoly”, začal v roku 1927 profesor Thomas Parnell. Jeho cieľom bolo dokázať, že smola, čo je názov veľmi tuhých polymérov, medzi ktoré patrí napríklad asfalt, v skutočnosti nie je pevného skupenstva, ale veľmi viskózna tekutina (až 230 miliárd krát viskóznejšia ako voda).

Aby dokázal túto teóriu, nalial zahriatu vzorku smoly do uzavretého lievika, a keď po troch rokoch smola stuhla, odstránil spodnú zátku, aby mohla začať vytekať. Hmota skutočne začala veľmi, veľmi pomaly vytekať von. Prvá kvapka dopadla do zbernej kadičky pod lievikom v roku 1938, druhá nasledovala v roku 1947 a tretia roku 1954. So zavedením klimatizácie v budove sa toko smoly spomalil. Ôsmu kvapku, ktorá dopadla do kadičky v roku 2000, delilo od siedmej celých 12 rokov.

O niečo málo cez 13 rokov neskôr, v roku 2014, dopadla kvapka deviata. Ďalšia sa očakáva v roku 2027. Nezabudni si to zapísať do kalendára! Zatiaľ môžeš sledovať live stream.

Austrália ponúka ďalšie miesta

Austrália - Krátke info

Austrália, vlajka

Miestny názov: Australia
Hlavné mesto: Canberra
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 26. január 1788
Rozloha: 7692024 km²
Časové pásmo: UTC +10:00
Mena: austrálsky dolár (= 100 centov)
Kód meny: AUD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.65 AUD
Medzinárodný kód krajiny: AUS/AU
Internetová doména: .au
Predvoľba telefónneho čísla: +61

Blízke miesta do +/- 300km