Skip to content

Abu Sahiy

Srdce moderného Uzbekistanu je pulzujúcou trhovou kultúrou.

Približná doba čítania: 3 minúty

Pre väčšinu turistov, Uzbekistan je synonymom historickej hodvábnej cesty spolu s jeho bazármi v Samarkande a Buchare. Putovať po trhoch, ktorých predchodcovia siahajú tisícročia do minulosti obklopení modro vykachličkovanými minaretmi a mešitami, môže byť dych vyrážajúcim zážitkom- Ale tieto zachovalé a obľúbené destinácie majú aj múzejnú kvalitu. Návštevníci ale oveľa pravdepodobnejšie narazia na turistov hľadajúcich suveníry, ako na kohokoľvek iného, kto tu nakupuje každý týždeň.

Pre návštevníkov, ktorí chcú zažiť autentickejší obraz súčasného uzbeckého života, tak môžu začať na trhu v Abu Saxiy. Najväčší uzbecký trh Abu Sahiy sa nachádza na západnom okraji hlavného mesta Taškent. Lokalita je veľká takmer ako malé mesto. Od svojho založenia v roku 2006 sa trh rozrástol a zaberá viac ako 60 akrov, s približne 3 000 stánkami a dokonca má aj vlastnú hasičskú stanicu.

Návštevníci nájdu takmer všetko, či už je to tradičné oblečenie alebo trenírky Nike. Rady kuchynských spotrebičov a televízorov ležia uložené vedľa pariacich sa nádob s ryžou a kopcov pestrofarebného korenia. Rovnako farebné sú aj prepravné kontajnery, v ktorých je umiestnená väčšina stánkov. Tieto kontajnery sú kľúčovou súčasťou identity trhu, odkedy miestny podnikateľ Timur Tillyaev založil trh prevedením niekoľkých stoviek z nich do prvých stánkov Abu Sahiy. Kontajnery, ktoré boli prispôsobené a lacné na prenájom, si čoraz viac obľúbili obchodníci a zmenili trh na hlavnú nákupnú Mekku Taškentu.

Dnes trh priťahuje každý deň tisíce návštevníkov, ale na rozdiel od bazárov Samarkande, sa budeš predierať davom miestneho obyvateľstva, ako turistickými skupinami so sprievodcami.

Abu Sahiy, Uzbekistan

Abu Sahiy má svoje vlastné tranzitné centrum, takže je ľahké sa sa dostať autobusom takmer z ktoréhokoľvek miesta v Taškente. Existuje tu niekoľko kaviarní a stánkov s občerstvením pre tých, ktorí chcú ochutnať miestnu kuchyňu.

Uzbekistan ponúka ďalšie miesta

Uzbekistan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Oʻzbekiston
Hlavné mesto: Taškent
Úradné jazyky: uzbečtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 448978 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: uzbeský son
Kód meny: UZS
Kurz (za 1 € dostaneš): 13546.532 UZS
Medzinárodný kód krajiny: UZB
Internetová doména: .uz
Predvoľba telefónneho čísla: +998

Blízke miesta do +/- 300km