Skip to content

Amfiteáter v Durrës

Najväčší rímsky amfiteáter na Balkáne kedysi pojal viac ako 20 000 ľudí, ale stovky rokov zostal skrytý.

Približná doba čítania: 2 minúty

Rimania počas svojej dlhej histórie postavili stovky amfiteátrov na rozsiahlom území, ktoré ovládali. Dnes sa ich v Európe, severnej Afrike a na Blízkom východe zachovalo približne 230. Spomedzi tých, ktoré boli postavené na Balkánskom polostrove, bol najväčší v antickom meste Dyrrachium, dnes Durrës, v Albánsku.

Amfiteáter v Durrës bol v tomto prosperujúcom meste postavený na začiatku druhého storočia počas vlády cisára Trajána. Mohol pojať viac ako 20 000 ľudí. Amfiteáter sa používal až do štvrtého storočia, keď stavbu poškodilo veľké zemetrasenie. Krátko nato bol opustený a vo vnútri bola postavená malá kresťanská kaplnka zdobená freskami a mozaikami. Ďalšia kaplnka bola postavená v 13. storočí, ale keď Albánsko v 16. storočí dobyli Osmani, celú stavbu zasypali a nad vzniknutým miestom postavili domy.

Amfiteáter v Durrës

V 60. rokoch 20. storočia bol rímsky amfiteáter znovuobjavený a čiastočne vykopaný. V 80. rokoch 20. storočia sa vykopali ďalšie časti stavby, ale po vystavení prírodným živlom hrozilo, že antická stavba bude navždy stratená. V roku 2004 sa podarilo pamiatku zachrániť rozsiahlym reštaurátorským projektom, vďaka ktorému sa z neho stalo múzeum. Naďalej je však zapísaný na zozname ohrozených kultúrnych pamiatok, pričom mnoho domov je stále naozaj blízko nad starým amfiteátrom. Obnovené boli aj kaplnky a ich mozaiky.

Albánsko ponúka ďalšie miesta

Albánsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Shqipëria
Hlavné mesto: Tirana
Úradné jazyky: albánčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 28. november 1912
Rozloha: 28748 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: lek
Kód meny: ALL
Kurz (za 1 € dostaneš): 100.451 ALL
Medzinárodný kód krajiny: ALB/AL
Internetová doména: .al
Predvoľba telefónneho čísla: +355

Blízke miesta do +/- 300km