Skip to content

Dom listov

Múzeum venované tajnému sledovaniu.

Približná doba čítania: 3 minúty

Dom listov je dvojposchodový dom v centre Tirany, ktorého názov je odvodený od skutočnosti, že je skutočne pokrytý listami rastlín, ktoré sa plazia po jeho fasáde. Stavba budovy bola dokončená v roku 1931 a vykazuje architektonické cítenie, ktoré je charakteristické pre toto obdobie. Tento dom je však viac známy ako sídlo albánskeho tajného sledovacieho aparátu počas studenej vojny, neslávne známeho Segurimi.

Pôvodne budova slúžila tomu, na čo bola určená, a to ako sídlo prvej pôrodníckej kliniky v Albánsku. Jej účel sa náhle zmenil, keď nemecké vojská v roku 1943 obsadili Albánsko a nemecká tajná polícia Gestapo budovu zabavila, aby ju premenila na centrálu svojich operácií v krajine. Táto nová etapa sa skončila nasledujúci rok, keď albánski partizáni zahnali nemecké sily a získali nezávislosť.

Novovytvorená Albánska ľudová republika na čele s Enverom Hodžom bola v podstate stalinistickým štátom, ktorý sa zameriaval predovšetkým na nezávislosť a národnú jednotu. Politický disent bol pre túto snahu nepriaznivý, a preto ho bolo potrebné potlačiť. To bol zmysel existencie Riaditeľstva štátnej bezpečnosti, Sigurimi. Budova, v ktorej sa nachádzala pôrodnica a gestapo, sa stala sídlom Sigurimi až do pádu komunistického režimu v roku 1991. Až v roku 2017 bol Dom listov premenený na múzeum a sprístupnený verejnosti.

Prechádzať 31 miestnosťami múzea znamená objavovať sledovacie a vypočúvacie techniky, ktoré režim uplatňoval voči vlastným občanom. Jednou z hlavných funkcií Sigurimi bolo očisťovanie celého albánskeho občianstva vo všeobecnosti, a najmä socialistickej strany, od ideologickej nekorektnosti. Spomienka na Dom listov vyvolá v každom Albáncovi pocit strachu na takmer polstoročie. Státisíce ľudí boli špehovaní a tí, ktorí vyjadrili myšlienky alebo nápady považované za ideologicky podozrivé, skončili vo väzení alebo mŕtvi.

Dom listov, Tirana

Okrem nespočetných sledovacích zariadení sú v múzeu vystavené desiatky originálnych dokumentov, ktoré podrobne opisujú fungovanie tajnej organizácie Sigurimi. Výsluchové miestnosti sú vybavené vizuálnou pomôckou, ktorá ukazuje, ako boli väzni “presviedčaní”, aby sa priznali, prostredníctvom použitia fyzického násilia. Neprekvapí, že sa tu nachádza aj tmavá komora na spracovanie fotografického materiálu a laboratórium na analýzu odtlačkov prstov a identifikovanie zvyškov nebezpečných chemikálií. V záhrade sa nachádza niekoľko umeleckých inštalácií a vstup do podzemného tunela chráneného hrubými betónovými dverami.

Albánsko ponúka ďalšie miesta

Albánsko - Krátke info

Albánsko, vlajka

Miestny názov: Shqipëria
Hlavné mesto: Tirana
Úradné jazyky: albánčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 28. november 1912
Rozloha: 28748 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: lek
Kód meny: ALL
Kurz (za 1 € dostaneš): 103.709 ALL
Medzinárodný kód krajiny: ALB/AL
Internetová doména: .al
Predvoľba telefónneho čísla: +355

Blízke miesta do +/- 300km