Skip to content

Veža zmierenia

Táto 400 rokov stará opevnená veža, ktorá kedysi slúžila ako bezpečné útočisko pre miestnych obyvateľov zapojených do krvnej pomsty, je v súčasnosti múzeom, ktoré ukazuje, ako vyzeral život tých, ktorí sa skrývali za jej múrmi.

Približná doba čítania: 2 minúty

Severoalbánci kedysi žili podľa vlastného kmeňového kódexu Kanun, súboru tradičných zákonov, ktorý vytvoril Kanun Leke Dukagjini, šľachtic z 15. storočia. Kanun medzi 1 262 článkami povoľuje krvnú pomstu (gjakmarrja), pri ktorej má osoba právo na “oko za oko” vo forme vraždy ako odplaty za zabitie alebo zneuctenie člena rodiny v mene spravodlivosti. Nezriedka sa stávalo, že tieto spory trvali roky, trvali niekoľko generácií a viedli k smrti viacerých mužov – a niekedy aj žien a detí ako vedľajších obetí – na oboch stranách.

Kulla e pajtimit

Po skončení stredoveku sa právo Kanun v niektorých častiach Albánska udržalo napriek tomu, že ho komunistický diktátor Enver Hodža zakázal. Dodnes údajne existujú roztrúsené krvné pomsty, pričom niektorí jednotlivci sa izolujú doma vo svojich dedinách a žijú v neustálom strachu z prípadnej odplaty zo strany rodiny, ktorou kedysi dávno opovrhol jeden z ich predkov.

Kulla e pajtimit

Počas sporov sa mužskí členovia rodiny uzatvárali vo vežiach nazývaných kullas, aby si zabezpečili obrannú výhodu pred nepriateľským klanom. Muži tu zostávali, kým sa neskončil vzniknutý spor, teda kým neboli zabití všetci muži, ktorí predstavovali priamu hrozbu, alebo kým sa nedosiahlo zmierenie, prípadne s pomocou rady starších.

Kulla sa nachádza hneď pri hlavnej ceste v Theth, za radom penziónov. Nemá určené otváracie hodiny, ale miestni obyvatelia v jednom zo susedných domov na požiadanie vežu otvoria.

Kulla e pajtimit

Albánsko ponúka ďalšie miesta

Albánsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Shqipëria
Hlavné mesto: Tirana
Úradné jazyky: albánčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 28. november 1912
Rozloha: 28748 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: lek
Kód meny: ALL
Kurz (za 1 € dostaneš): 100.444 ALL
Medzinárodný kód krajiny: ALB/AL
Internetová doména: .al
Predvoľba telefónneho čísla: +355

Blízke miesta do +/- 300km