Skip to content

Ostrov Vozrozhdeniya

Bývaly ostrov v Aralskom mori býval prísne tajným ruským zariadením na výrobu biologických zbraní. More ustúpilo, ale stále sú to možno prístupné nebezpečné choroby. Téma by bola aj na vydanie samostatnej knihy. Však sa sám presvedč.

Približná doba čítania: 4 minúty

Predstav si svoju najhoršiu nočnú moru, ktorá zobrazuje vrchol studenej vojny. Pravdepodobne vyzerá ako nebezpečný súdruh, hrajúci si so smrteľnými chorobami, o ktorých sme si mysleli, že už dávno vyhynuli. A tak veľmi podobne vyzeral ostrov Vozrozhdeniya len pred niekoľkými desaťročiami.

V roku 1948 Sovieti otvorili na ostrove v Aralskom mori malé laboratórium. Predtým, ako Aralské more začalo minúť, vykonávali tímy vedcov prísne utajené práce a testovanie s niektorými najsmrteľnejšími chorobami, aké kedy ľudstvo poznalo. Počas nasledujúcich 40 rokov tu vyrástol kompletný výskumný a testovací komplex. Okrem bunkrov a laboratórií na ostrove Vozrozhdeniya vyrástli nové obytné priestory pre vojakov a vedcov. K dispozícii bolo kompletná infraštruktúra s kaviarňami, športovým štadiónom, klubmi či kultúrnym domom. Mysleli samozrejme aj na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a vzdelávanie.

Uzbekistan
Súčasťou komplexu bolo aj letisko, na ľavo od mesta, s pristávacími dráhami usporiadaných do hviezdice. Dnes ich už pohlcuje púšť, ale stále sú viditeľné.

Na ostrove Vozrozhdeniya sa uskutočnili otvorené testy s ovčími kiahňami, botulotoxínom, týfusom, brucelózou, antraxom či bubonickým morom, známym ako Čierna smrť, ktorá pustošila svet v 14. storočí. Vedci dúfali, že keď sú na ostrove, tak izolácia zabráni úniku smrteľných chorôb.

Uvádza sa, že v 80. rokoch bolo z Afriky odvezených 500 opíc prostredníctvom ministerstvom zahraničného obchodu ZSSR. Tie boli podrobené biologickým testom a nakazené mikrobiálnym kmeňom tularémie. Ich telá nakoniec boli len spálené a zakopané na ostrove.

Vedci tu testovali aj špeciálne upravený kmeň antraxu: Anthrax-836, čo je špeciálna “bojová” morová baktéria. Testovaním sa zistilo, že stačí vypustiť 100kg upraveného antraxu v husto obývanej časti a baktérii podľahne približne 3 milióny ľudí. Pri testovaní došlo aj k nehode, keď vírus rozprašovali lietadlom, tak po smere vetru sa dostali spóry aj mimo oblasti. Viac si môžeš prečítať na wikipedii.

Po páde Sovietskeho zväzu bolo zariadenie opustené v zhone a všetko nechali tak, vrátane kompletne vybavených laboratórií, ktoré ostali bez personálu. Testované zvieratá z klietok vypustili do voľnej prírody, časť komplexu vyhodili len tak do vzduchu a stovky barelov s chemikáliami zakopali náhodne do zeme. Keď sa ostrov Vozrozhdeniya začal meniť na púšť a more pomaly zmizlo kvôli sovietskym zavlažovacím projektom, kedysi izolovaný ostrov sa stal súčasťou pevniny.

ostrov Vozrožděnija
Kedysi sa jazero vyskytovalo uprostred Aralského mora.

Kvôli obávam, že na ostrove mohli ešte stále existovať smrteľné patogény, sa tím Rusov vydal späť na miesto za účelom dekontaminácie prostredia. Podľa ich správy z roku 2001 zneutralizovali a zneškodnili cca 200 ton uloženého antraxu a všetko bolo v poriadku. Ďalšia správa z roku 2005 však ukázala, že v zariadení sa nachádzajú stále pozostatky vrátane skúmaviek so vzorkami pre vykonávanie pokusov na zvieratá.

O tejto téme sa už dá dnes dohľadať dostatok informácii, ktoré by obsiahli možno aj na vydanie samotnej knihy, ale pre návštevu oblasti netreba žiadne špeciálne povolenie. Oblasť je úplne opustená a nik ju nestráži. A je návšteva bezpečná? Táto otázka ostáva stále otvorená.

Uzbekistan ponúka ďalšie miesta

Uzbekistan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Oʻzbekiston
Hlavné mesto: Taškent
Úradné jazyky: uzbečtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 448978 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: uzbeský son
Kód meny: UZS
Kurz (za 1 € dostaneš): 13546.078 UZS
Medzinárodný kód krajiny: UZB
Internetová doména: .uz
Predvoľba telefónneho čísla: +998

Blízke miesta do +/- 300km