Skip to content

Martha a Marie

Dlho pred ultrazvukom a modernými vyšetreniami pomáhali lekárske vzorky, ako sú tieto zrastené dvojčatá, lekárom spoznať vrodené anomálie.

Približná doba čítania: 2 minúty

Anatomické múzeá sú často plné tragických príkladov toho, čo sa môže pokaziť ľuďom aj zvieratám. Často sa zameriavajú na choroby, stavy, ktoré vznikli po hrozných nehodách, a vrodené chyby. V 18. a 19. storočí mali takéto zbierky zásadný význam pre výučbu medicíny a do istej miery sa využívajú dodnes. Z tohto dôvodu lekári často hľadali čo najexotickejšie exempláre, ktoré by mohli pridať do svojich zbierok.

Martha og Marie

Telá Marty a Márie sú tragickým stredobodom zbierky kodanského Medical Museion. Sú to zrastené dvojčatá, ktoré sa narodili v roku 1848 učňovi stolára a jeho manželke. Bolo to štvrté tehotenstvo páru a všetko sa zdalo byť v poriadku, až kým matka po narodení prvého dieťaťa nezačala pociťovať vzdor. Krátko na to sa ukázalo, že čaká dvojčatá, ktoré boli spojené na podbrušku.

Dvojčatá boli zverené do starostlivosti Dánskej nadácie pre materstvo a ošetrovateľstvo. Boli kŕmené a pozorne sledované – opatrovatelia si všimli, že spia v rôznom čase a odlišne reagujú na okolie. Bohužiaľ, Martha aj Marie zomreli už po 10 dňoch, v rozpätí niekoľkých minút.

Martha og Marie

Ich telá boli podrobené pitve a uchované ako lekársky exemplár, ktorý by mohol lekárov a pôrodné asistentky naučiť, ako sa lepšie starať o deti narodené v takýchto výnimočných situáciách. Ich kostry a orgány boli vyňaté a uložené v samostatných nádobách a rovnako bola konzervovaná aj ich koža. Takto zostali Martha a Marie v domove sestier až do roku 1992, keď boli ich pozostatky darované Medical Museion.

Dánsko ponúka ďalšie miesta

Martha a Marie

Dánsko - Krátke info

Miestny názov: Danmark
Hlavné mesto: Kodaň
Úradné jazyky: dánčina, faerčina, grónčina
Štátne zriadenie: parlamentná monarchia
Rozloha: 43931 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: dánska koruna
Kód meny: DKK
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR DKK
Medzinárodný kód krajiny: DNK/DK
Internetová doména: .dk
Predvoľba telefónneho čísla: +45

Blízke miesta do +/- 300km