Skip to content

ARK D-0: Titov jadrový bunker

Titov podzemný jadrový bunker je jedným zo skutočne jedinečných miest, ktoré môžeš v Bosne a Hercegovine navštíviť. Pritom sa nachádza kúsok od prefláknutého Mostaru.

Približná doba čítania: 4 minúty

Za zdanlivo obyčajným domom na brehu rieky Neretvy mimo mesta Konjic v Bosne a Hercegovine leží zabudnutý bunker priamo v hore.

Jadrový bunker, ktorý bol oficiálne známy ako ARK (Atomska Ratna Komanda, velenie pre atómovú vojnu), postavený na príkaz juhoslovanského revolucionára a “benevolentného diktátora”, Josipa Tita, bol po celé desaťročia stráženým tajomstvom. Stavba sa začala v marci 1953 a dokončená bola až o 26 rokov neskôr v septembri 1979. Všetko je ukryté za domom, ktorý sa javí ako obyčajný obytný dom, ktorý sa tiahne do kopca cez 200 metrov a vo svojom najhlbšom bode má nad sebou viac ako 280 metrov skaly. Celý komplex ARK D-0 je postavený v tvare podkovy, pripomínajúcej bludisko s kanceláriami, konferenčnými miestnosťami, obytnými izbami a samozrejme Titovými súkromnými miestnosťami. Chod zabezpečovali dve kuchyne s jedlom, blok s olejom a blok s pitnou vodou, ktoré by dokázali udržať bunker v prevádzke až 6mesiacov. V prípade jadrového útoku by sa v bunkri mohol ukryť Tito a 350 najdôležitejších politických a vojenských osôb v krajine.

Titov bunker

Dôležitosť tohto zariadenia je zrejmá už od začatia stavby, ktoré boli prijaté na jeho utajenie. Všetkým pracovníkom pri prevoze na stavbu zaviazali oči, ktorých najprv vozili po okolitej krajine, kým došli do cieľa, kde si mohli až vo vnútri odstrániť masku. V septembri 1979, keď bola stavba dokončená, vedelo o existencii bunkra iba 16 ľudí – traja generáli a 13 vojakov slúžiacich v zariadení. Všetci zložili prísahu, aby zachovali v utajení tento bunker.

Komplex ARK D-0 bol nákladný, a to nielen v peňažnom zmysle. Okrem 4,6 miliárd dolárov investovaných do stavby (v dnešnej dobe cca 26 miliárd dolárov) si to vyžiadalo aj mnoho životov. Podľa svedectiev niektorých pracovníkov neprešla bez smrteľného zranenia žiadna zmena.

ARK D-0 dnes existuje iba kvôli bosnianskej vojenskej stráži, ktorá odmietla vykonať rozkaz srbského vrchného velenia v Belehrade, vyhodiť bunker do vzduchu v roku 1992. Vďaka vzopreniu sa príkazu, bunker je stále v takmer rovnakom stave ako za Juhoslovanskej éry so všetkým neporušeným nábytkom a vybavením.

Okrem toho, že bunker ARK D-0 funguje ako časová kapsula z paranoidnejších čias, je domovom aj bienále súčasného umenia D-0 ARK Underground. Takže v bunkri, ktorý bol kedysi vybudovaný pre úzky okruh juhoslovanskej elity, je teraz domovom výstavy súčasného umenia. Hovorí sa, že Tito bunker ARK D-0 nikdy nenavštívil, ale v čase dokončenia bol Tito vo veľmi zlom zdravotnom stave a zomrel hneď nasledujúci rok vo veku 88 rokov.

Pred tým ako navštíviš ARK D-0 bunker

Aby si mohol navštíviť bunker, treba kontaktovať turistické centrum v Konjic a dohodnúť si návštevu. Rezerváciu môžeš vykonať aj prostredníctvom ich webových stránok. Nie je to nič komplikované. My sme bunker navštívili už v roku 2018. Je dôležité spomenúť, že k samotnému bunkru sa sám nedostaneš, pretože sa nachádza v aktívnej vojenskej základni.

Kasárne

Bosna a Hercegovina ponúka ďalšie miesta

Bosna a Hercegovina - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Bosna
Hlavné mesto: Sarajevo
Úradné jazyky: bosniančina, srbčina, chorvátčina
Štátne zriadenie: federálna parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. marca 1992
Rozloha: 51129 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: konvertibilná marka
Kód meny: BAM
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.956 BAM
Medzinárodný kód krajiny: BA
Internetová doména: .ba
Predvoľba telefónneho čísla: +387