Skip to content

Atlas oceánu

Najväčšia podmorská socha na svete sa nachádza pri pobreží Nassau.

Približná doba čítania: 3 minúty

Umelec, fotograf, prírodovedec a potápač Jason deCaires Taylor predstavil svoju novú rekordnú verejnú sochu v krištáľových vodách Bahám v roku 2014. Inštalácia s názvom Atlas oceánu podporuje kolonizáciu koralov a odrádza turistov od ohrozených útesov.

Atlas oceánu, vytvorený z udržateľných, pH neutrálnych materiálov určených na naštartovanie rastu miestnych koralov, je monumentálnou verejnou plastikou ponorenou päť metrov pod hladinou mora a environmentálnym gestom, ktorého cieľom je vykresliť pozitívny potenciál interakcie človeka s prírodným svetom.

Atlas oceánu sa nachádza pri západnom pobreží ostrova New Providence v Nassau a je Taylorovým súčasným spracovaním starogréckeho mýtu o Atlasovi – Titánovi odsúdenom na večné nosenie nebies na svojom chrbte. Atlas oceánu, ktorý vznikol na objednávku BREEF (Bahamas Reef Environment Educational Foundation), je skôr mladým bahamským dievčaťom, ktoré „podopiera strop oceánu“, vysvetľuje Taylor na svojej webovej stránke, keďže „naše oceány a koralové útesy v súčasnosti čelia kolapsu v dôsledku mnohých hrozieb vrátane nadmerného rybolovu, straty biotopov, okyslenia oceánov, globálneho otepľovania a znečistenia vody…“

Ocean Atlas statue

Taylor založil v roku 2006 v zálive Molinere na Grenade prvý park podmorských sôch na svete. Projekt s názvom Viccisitudes bol slávnostne otvorený 16 sochami miestnych grenadských žien. V súčasnosti inštaláciu tvorí 75 sôch – každá z nich zobrazuje skutočnú osobu – rozprestierajúcich sa na ploche 800 metrov štvorcových.

Ocean Atlas statue

Taylor odvtedy navrhol ďalšie dve potopené múzeá: MUSA (Museo Subacuático de Arte) v Cancúne, ktoré je na jeho webovej stránke označované ako „jedna z najväčších a najambicióznejších umelých podmorských umeleckých atrakcií na svete“ s viac ako 500 stálymi sochami vytvorenými na mieru, a Museo Atlántico, prvé podmorské múzeum súčasného umenia v Atlantickom oceáne, ktoré sa nachádza pri pobreží Lanzarote v Španielsku.

Bahamy ponúka ďalšie miesta

Atlas oceánu

Bahamy - Krátke info

Miestny názov: Bahamas
Hlavné mesto: Nassau
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 10. júla 1973
Rozloha: 13878 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: bahamský dolár
Kód meny: BSD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR BSD
Medzinárodný kód krajiny: BHS
Internetová doména: .bs
Predvoľba telefónneho čísla: +1242

Blízke miesta do +/- 300km