Skip to content

Neptúnov útes pomníkov

Tak tento cintorín už stojí za to. Nechal by si sa tu pochovať, alebo svojich blízkych?

Približná doba čítania: 2 minúty

Pár kilometrov východne od Miami leží podmorské mesto. Jeho vchod strážia dva levy, za ktorými sa nachádzajú kamenné chodníky, vysoké brány a rozpadajúce sa ruiny. Žila tu snáď dávna civilizácia? Nie. Toto “mesto” je v skutočnosti cintorín postavený v roku 2007.

Miesto je pojaté ako živý útes, ktorý bol inšpirovaný stratenou Atlantídou, a nechala ho vystavať pohrebná služba Neptun Society. Kdokoľvek, kto si tu praje svojich zomrelých pochovať, môže odovzdať jeho popol (osobne alebo poštou), ktorý sa zmieša s cementom a pieskom, naleje do formy v tvare mušle alebo hviezdice a upevní sa na útes. Členovia rodiny sa môžu procesu osadenia na útes i sami zúčastniť buď s kyslíkovou bombou či z lode na hladine. Po pohrebe môžu útes kedykoľvek zdarma navštíviť.

Pokiaľ chceš, aby tvoje ostatky jedného dňa tvorili súčasť útesu, budeš sa musieť rozhodnúť, kam presne chceš byť uložený. Je tu 15 pohrebných stanovísk, od štandardných (medzi rybami na útese alebo okolo kamenných ciest), cez prémiové (stĺpy u brány) až po exkluzívne (stredová dekorácia brány). Potápač Bert Killbride, ktorý bol zapísaný do Guinessovej knihy rekordov ako najstarší aktívny potápač sveta, získal výsostné miesto na vrchole jedného zo stĺpov u hlavnej brány.

Neptune Society má s podmorským cintorínom veľkolepé plány. Útes je koncipovaný tak, aby prilákal morský život a podporil rast koralov, jedného dňa teda bude omnoho autentickejší. Cieľom je postaviť 6.5 hektárov rozľahlú nekropolu, ktorá pojme ostatky až 125 000 osôb. Dnes ich tu odpočíva len niekoľko stoviek.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.074 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km