Skip to content

Great Isaac Cay

Maják slávneho trojuholníka Bermudy, miesto záhadných zmiznutí, sa tu pomaly rozpadáva na maličkom kúsku zeme.

Približná doba čítania: 3 minúty

46 metrov vysoký maják Great Isaac, ktorý bol postavený v 50. rokoch 19. storočia, aby zabránil zmiznutiu obchodných lodí v Bermudskom trojuholníku, sa stal skôr účastníkom záhad tejto oblasti ako jej ochrancom.

Samotný záliv je jedna obrovská koralová špička – kolónia geneticky identických koralových polypov – vystupujúca niekoľko metrov z plytkých a nebezpečných útesov v oblasti. Ostrý terén robí pevninu nehostinnou a ťažko dostupnou.

Viac ako sto rokov na tomto pustom ostrove pracovali strážcovia majáka, ale 4. augusta 1969 sa zistilo, že strážcovia sú nezvestní. Ich telá sa nikdy nenašli, a hoci sa dá len hádať, čo sa mohlo stať, za najpravdepodobnejšieho vinníka sa považuje hurikán, ktorý sa tu prehnal niekoľko dní predtým. Po ich zmiznutí bolo svetlo Great Isaac Light zautomatizované a každých 15 sekúnd blikne biely lúč pre námorníkov až do vzdialenosti 23 námorných míľ. Zvyšné budovy komplexu zostali rozpadnuté. 

K strašidelnej histórii ostrova prispieva aj povesť z 19. storočia, podľa ktorej na Great Isaac Cay stroskotala loď, pričom zahynuli všetci na palube okrem jedného malého dieťaťa. Miestni obyvatelia tvrdia, že matku tohto dieťaťa (známu ako Sivá pani) možno stále vidieť, ako sa potuluje po ostrove, a jej smútočné náreky možno počuť za splnu mesiaca.

Hoci je areál zátoky prístupný verejnosti, niekoľko spodných schodov vo veži chýba a skladovacie bunkre a budovy sú zamknuté. Preskúmavanie sa očakáva a je súčasťou zábavy, hoci pád na skaly alebo porezanie sa pri zdolávaní hrdzavých schodov majáka sú reálne možné a môžu vám priniesť čerstvú tetanovku. Na dosiahnutie pevniny je potrebná stredná šikovnosť a námornícke zručnosti.

Bahamy ponúka ďalšie miesta

Bahamy - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Bahamas
Hlavné mesto: Nassau
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 10. júla 1973
Rozloha: 13878 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: bahamský dolár
Kód meny: BSD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.071 BSD
Medzinárodný kód krajiny: BHS
Internetová doména: .bs
Predvoľba telefónneho čísla: +1242

Blízke miesta do +/- 300km