Skip to content

Kristus z priepasti

Pod vodnou hladinou pri Key Largo sa nachádza socha Krista.

Približná doba čítania: 3 minúty

25. augusta 1965 bola pri pobreží Key Largo na Floride spustená do 8 metrovej hĺbky bronzová socha Krista. Táto ponorená socha známa ako Kristus z priepasti v štátnom parku Johna Pennekampa bola v skutočnosti treťou svojho druhu odliatou z pôvodnej talianskej formy.

Pôvodná socha Il Cristo degli Abissi alebo Kristus z priepasti bola spustená do Stredozemného mora 22. augusta 1954 pri meste San Fruttuoso na Talianskej riviére. Bronzová socha bola dielom Guida Gallettiho, ktorý sa inšpiroval konceptom talianskeho potápača Duilia Marcanteho. Mala predstavovať Krista v novom svete pod vlnami, pamätník všetkým, ktorí prišli o život na mori, a pomník tým, ktorí sa pod ňou naďalej potápali.

O sedem rokov neskôr bola z tej istej formy odliata druhá bronzová socha. Rovnako ako originál bola ponorená, tentoraz pri pobreží ostrova Svätý Juraj v Grenade v juhovýchodnej časti Karibského mora. Bola umiestnená 22. októbra 1961 ako dar z Talianska na počesť talianskej posádky zachránenej z potopenej osobnej lode M.V. Bianca C, ktorá sa začala potápať pri ostrove St.

Christ of the Abyss

Tretia verzia, opäť odliata z pôvodnej formy, bola potopená 25. augusta 1965. Tentoraz sa pod vodou nachádzala v blízkosti Dry Rocks v štátnom parku John Pennekamp Coral Reef State Park v Key Largo (ktorý bol mimochodom prvým podmorským parkom v Spojených štátoch). Sochu daroval Podvodnej spoločnosti Ameriky taliansky výrobca potápačského vybavenia Egidio Cressi.

Park Johna Pennekampa bol za miesto posledného odpočinku sochy vybraný po mnohých diskusiách. Socha dorazila v roku 1965, ale musela počkať, kým sa najprv vybuduje obrovský betónový podstavec. Nakoniec bola 25. augusta bronzová socha v nadživotnej veľkosti spustená na podstavec, pričom celý súbor stál v 8 metrovej hĺbke. Čoskoro sa stala jednou z najznámejších podmorských atrakcií v Key Largo a prirodzene priťahovala množstvo potápačov.

Vrchná časť sochy sa nachádza približne 2.5 až 3 metre pod hladinou, vďaka čomu je viditeľná pre šnorchlistov. Najlepší výhľad (a najlepšie selfie) na floridského Krista z priepasti však majú potápači SCUBA, ktorí sa potápajú popri soche, keď stojí s rukami nad hlavou medzi koralovými útesmi a občas okolo nej prepláva barakuda alebo raja.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Kristus z priepasti

Spojené štáty - Krátke info

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km