Skip to content

Badab-e Surt

Iránske farebné terasy sú vzácnym geologickým majstrovským dielom.

Približná doba čítania: 2 minúty

Dúhové kaluže vody sa zhromažďujú na vrstvách hrdzavo sfarbeného travertínu. Farebné kaluže pokrývajú každú vrstvu skaly v iránskom Badab-e Surt, zakrývajú prirodzene vytvorené terasy a premieňajú ich na nádherný obraz žiariaci ohnivými farbami. Scenéria je úchvatná.

Badab-e Surt je vzácne geologické dielo, ktoré vzniklo počas pleistocénu a pliocénu. Na svete existuje len niekoľko takýchto miest. Podobný prírodný zázrak sa už vytratil.

Toto miesto vytvorila príroda po tom, čo dva rôzne minerálne horúce pramene tisíce rokov posielali vodu bublajúcu z hory z výšky viac ako 6 000 stôp nad morom. Keď voda vychladla, zanechala po sebe uhličitanové minerály v podobe želatínovej hmoty, ktorá nakoniec stvrdla a dala svahu jeho súčasný schodovitý tvar.

Jeden z horúcich prameňov chrlí slanú vodu, ktorá má údajne liečivé účinky. Údajne dokáže liečiť ochorenia, ako je reumatizmus a niektoré kožné ochorenia. Druhý prameň chrlí kyslú usadeninu plnú oxidov, ktorá dodáva vode krásny oranžový odtieň. Miesto dostalo svoj názov z kombinácie perzských slov pre “splynovanú vodu” a starého názvu najbližšej dediny, čo znamená “intenzita”.

Badab-e Surt

Keď na terasy dopadá správne svetlo, kaluže sa rozžiaria červenými, oranžovými a žltými tónmi, ktoré sa nachádzajú v podkladovej hornine. Odrazy od oblohy a oblakov nad ňou niekedy pridajú do zmesi víry modrej a sivej, čím vznikne akvarelová paleta hýriaca bohatými prírodnými odtieňmi.

Irán ponúka ďalšie miesta

Irán - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: جمهوری اسلامی ایران
Hlavné mesto: Teherán
Úradné jazyky: perzština
Štátne zriadenie: islamská republika
Dátum vzniku: 11. februára 1979
Rozloha: 1648195 km²
Časové pásmo: UTC +3:30
Mena: iránsky rial
Kód meny: IRR
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR IRR
Medzinárodný kód krajiny: IRN/IR
Internetová doména: .ir
Predvoľba telefónneho čísla: +98

Blízke miesta do +/- 300km