Skip to content

Ruiny Dekhistan

To, čo zostalo z bývalého prekvitajúceho obchodného mesta, strašidelne vyčnieva z odľahlého turkménskeho údolia Misrian, miesta stredovekého Dekhistanu. Táto časť pri Kaspickom mori bola kedysi úrodnou oblasťou, ktorá živila miestnu civilizáciu až 3 000 rokov!

Vo svojom najväčšom rozkvete bol Dekhistan prosperujúcim a strategickým mestským centrom pozdĺž cesty karaván medzi starými ríšami Khoresm, oblasťou oáz v strednej Ázii a Hyrcaniou, ktorá sa nachádza na juhovýchod od Kaspického mora v dnešnom Iráne.

Dekhistan

Prepokladá sa, že Dekhistan vyrástol na konci 8. storočia a zaberal takmer 250 hektárov opevneného mesta rozdeleného na staré mesto, obchodnú a obytnú štvrť. Hlavné mesto Misrian prosperovalo za dynastie Khwarazmian a bolo to predovšetkým miesto stredovekej mešity s dvoma 25 metrovými minaretmi, postavenej medzi 10. a 12. storočím.

Mesto zaniklo kvôli zrúteniu pokročilého zavlažovacieho systému po rozsiahlom odlesňovaní v súvislosti s inváziou vodcu mongolskej ríše Džingischána. V 15. storočí bol Dekhistan úplne opustený a väčšinu mesta pohltil piesok.

Dekhistan

Údolie sa odvtedy stalo suchým a neplodným a Dekhistan sa teraz nachádza v jednom z najdrsnejších regiónov Turkménska. V troskách mestských hradieb zostali iba minarety a portál veľkej mešity, ako aj kúsky bývalého mauzólea a kravanserail.

Unnamed Road, Turkmenistan
38.2661573,54.6218676
Stiahni si KML súbor
Turkmenistan - Krátke info

Türkmenistan
Miestny názov: Türkmenistan
Hlavné mesto: Ašchabad
Úradné jazyky: turkménčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 491210 km²
Mena: turkménsky manát
Kód meny: TMT
Kurz (za 1 € dostaneš): 3.96 TMT
Medzinárodný kód krajiny: TKM
Internetová doména: .tm
Predvoľba telefónneho čísla: +993

Blízke miesta do +/- 300km