Skip to content

Cintorín Khalida Nabiho

V Iráne by si asi nečakal náhrobné kamene v tvare penisov a ženských pŕs. A je ich tu niekoľko stovák na jednom mieste ;)

Približná doba čítania: 2 minúty

Medzi zelenými kopcami v severnom Iráne sa nachádza cintorín, ktorého náhrobky zreteľne pripomínajú ľudské genitálie. Kamene v tvare penisu trčia zo zeme v rôznych uhloch, bližšie k zemi sa potom nachádzajú zaoblené náhrobky pripomínajúce prsia. Pomníkov znázorňujúce pohlavné orgány sa tu nachádza asi 600.

V krajine, ktorá je známa pre svoje prísne náboženské zákony, sa cintorín, na ktorom trčia až dva metre dlhé sochy penisov, skutočne vyníma. Návštevníci však ihneď poznajú, že cintorín vznikol v celkom inej dobe. Vzhľadom k tomu, že sa pohrebisko nachádza blízko hraníc s Turkmenistánom, historici odhadujú, že cintorín vytvorili uctievači falu z centrálnej Ázie a Indie, hoci sa tvrdenie dodnes nepodarilo preukázať. Výskumy vyjadrujúce názor, že cintorín vytvorili obyvatelia Iránu, sú veľmi ojedinelé, pretože sugestívne náhrobky uvádzajú miestnych obyvateľov do veľkých rozpakov.

Okrem stoviek kamenných penisov sa na cintoríne nachádza taktiež hrobka Khalida Nabiho, kresťanského proroka. Pochádzal z Jemenu a zomrel v 4. storočí. Jeho hrobka, ktorá samozrejme nemá tvar genitálií, je pre Turkménov pútnym miestom, kam nosia farebné pentle. Na cintoríne Khalida Nabiho sa tak stretávajú zvedaví turisti s pietnými pútnikmi.

Irán ponúka ďalšie miesta

Irán - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: جمهوری اسلامی ایران
Hlavné mesto: Teherán
Úradné jazyky: perzština
Štátne zriadenie: islamská republika
Dátum vzniku: 11. februára 1979
Rozloha: 1648195 km²
Časové pásmo: UTC +3:30
Mena: iránsky rial
Kód meny: IRR
Kurz (za 1 € dostaneš): 44784.727 IRR
Medzinárodný kód krajiny: IRN/IR
Internetová doména: .ir
Predvoľba telefónneho čísla: +98

Blízke miesta do +/- 300km