Skip to content

Bahenné sopky Berca

Bahnitá mimozemská krajina, ktorá je domovom vzácnych druhov exotických rastlín.

Približná doba čítania: 3 minúty

Bahenné sopky Berca sú geologickým zázrakom ukrytým hlboko v divočine východného Rumunska. Na tvorbe a vybuchovaní veľkých bahenných bublín, v ktorých sa cez slanú podzemnú vodu a bahno vyvierajú zemské plyny, je niečo bizarné a komické. Sivé, husté bahno pripomínajúce íl vysychá, vytvára kužeľovité tvary sopiek a chrlí prekvapivo farebné bahenné bubliny, ktoré vykazujú celý rad zemitých odtieňov hnedej a okrovej farby. Bahenné sopky sú v Európe veľmi zriedkavé, vďaka čomu je lokalita Berca kurióznym turistickým miestom a povinnou zastávkou pre fotografov, ktorí hľadajú nezvyčajné scenérie. Absencia vegetácie prispieva k surrealistickej krajine, ale nie je prekvapujúca. Čo by mohlo žiť v tomto nevľúdnom, soľou nasýtenom prostredí?

Existuje niekoľko impozantných drobných rastlín nazývaných halofytné rastliny, ktorým neprekáža ani trochu bahna a soli. Nitraria schoberi a Obione verrucifera sú dva kríky odolné voči soli, ktorým sa darí v tejto inak nehostinnej pôde a ktoré prosperujú v slanom prostredí tak, ako to dokážu len 2 % rastlín na svete. Úkryt týchto odolných rastlín je jedným z hlavných dôvodov, prečo boli bahenné sopky vyhlásené za prírodnú rezerváciu a v súčasnosti sú právne chránené.

Miestni obyvatelia nazývajú tieto bahenné sopky “Brány pekla”, pričom si ich netreba mýliť s ohnivými, hrôzostrašnými Bránami pekla v Turkménsku. Chvália sa aj dvoma samostatnými lokalitami, ktoré celkom jednoducho nazvali Malé bahenné sopky a Veľké bahenné sopky. Do tejto oblasti je ťažké sa dostať, preto sa odporúča súkromná doprava. Oblasť je… no… blatistá, takže sa vhodne obleč, najmä obuv. V oblasti sa nachádzajú turistické miesta, reštaurácia, návštevnícke centrum, kde získaš informácie o sopkách a okolitej flóre a faune, a mini-motel, ak sa ti jednoducho nechce odísť.

Rumunsko ponúka ďalšie miesta

Rumunsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: România
Hlavné mesto: Bukurešť
Úradné jazyky: rumunčina, maďarčina, nemčina, rómčina, ukrajinčina, srbčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 10. máj 1877
Rozloha: 238397 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: leu (=100 bani)
Kód meny: RON
Kurz (za 1 € dostaneš): 4.972 RON
Medzinárodný kód krajiny: ROU/RO
Internetová doména: .ro
Predvoľba telefónneho čísla: +40

Blízke miesta do +/- 300km