Skip to content

Bahia Lapataia na konci sveta

Najjužnejší bod na západnej pologuli, na ktorý sa môžete dostať autom.

Približná doba čítania: 2 minúty

Bahia Lapataia (záliv Lapataia) je najjužnejším bodom najdlhšej diaľnice na svete. Nájdete tu peknú značku označujúcu koniec národnej cesty 3, posledného úseku siete panamerických diaľnic. Je to najvzdialenejší juh, kam môžete na západnej pologuli zájsť autom.

Bahia Lapataia

Neďaleko značky sa nachádza promenáda vedúca k zátoke, vzdialenému fjordu na konci argentínskej Patagónie. Fjord je ramenom kanála Beagle, ktorý bol pomenovaný podľa lode, ktorá viezla Charlesa Darwina na jeho cestu. Táto oblasť je stále obľúbená medzi prírodovedcami, ktorí hľadajú morské vtáky, delfíny a iné studenovodné živočíchy. Väčšina územia okolo zálivu je v súčasnosti chránená.

Táto odľahlá divočina je obývaná už 10 000 rokov, v poslednom čase len domorodými obyvateľmi z kmeňa Yámana, ktorí dali zátoke jej názov, čo v domorodom jazyku Yámana znamená “Záliv lesov”. Boli známi tým, že ako formu komunikácie medzi ostrovmi zakladali ohne, čo inšpirovalo názov Tierra del Fuego, teda “Ohňová zem”. Drsné more a subpolárne podnebie až do roku 1600 cudzinci takmer nevnímali. Z tohto zálivu sa dalo plávať na západ a rýchlo ste sa ocitli v Tichom oceáne alebo na východ a ocitli ste sa v Atlantiku.

Bahia Lapataia

Argentína ponúka ďalšie miesta

Argentína - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Argentina
Hlavné mesto: Buenos Aires
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 9. júl 1816
Rozloha: 2780400 km²
Časové pásmo: UTC -3:00
Mena: argentínske peso
Kód meny: ARS
Kurz (za 1 € dostaneš): 1005.612 ARS
Medzinárodný kód krajiny: RA
Internetová doména: .ar
Predvoľba telefónneho čísla: +54

Blízke miesta do +/- 300km