Skip to content

Anandashram Sanstha

Organizácia venujúca sa ochrane sanskrtských textov.

Približná doba čítania: 3 minúty

Appa Balwant Chowk je ikonické rušné námestie v centre mesta Pune, známe najmä svojimi kníhkupectvami. Neďaleko námestia, pozdĺž Bajirao Road, stojí stará, žltá pamiatkovo chránená budova so škridlovou strechou. Nad veľkou bránou je umiestnená tabuľa s nápisom: Anandashram Sanstha.

आनंदाश्रम

Anand Ashram alebo Anandashram Sanstha (Sanstha znamená organizácia) založil v roku 1888 pán Mahadev Chimanaji Apte, ktorý bol v tom čase významným advokátom. Cieľom založenia tejto organizácie bolo zachovanie a podpora sanskrtského jazyka a zachovanie sanskrtských textov a rukopisov spolu so sprístupnením historicky cenných sanskrtských diel budúcim vedcom a bádateľom.

Keď návštevník vstúpi dovnútra cez veľkú bránu, dostane sa na dobre udržiavané nádvorie. V jeho strede sa nachádza busta pána Mahadeva Chimanaji Apteho. V malom múzeu v areáli je vystavených niekoľko predmetov z jeho osobnej zbierky. Návštevníci si môžu pozrieť písací stroj, zbierku pier a kalamárov a ďalšie rôzne predmety.

आनंदाश्रम

Na druhej strane nádvoria sa nachádza stará kamenná budova. Je to knižnica, v ktorej sa nachádza zbierka sanskrtských diel. Hovorí sa, že majú pôsobivú zbierku približne 15 000 rukopisov, ktoré pokrývajú 26 rôznych tém, spolu s obrovským inventárom nepredaných tlačených kníh.

Mnohé z nich sú staré stovky rokov a boli uchovávané s maximálnou starostlivosťou. Zamestnanci, ktorí sa tomuto procesu venujú, ho vykonávajú starostlivo a so všetkými potrebnými bezpečnostnými opatreniami. V poslednom čase rukopisy zdigitalizovali a uchovali pre potomkov.

आनंदाश्रम

Pri vchode je modrá tabuľa, na ktorej sa píše, že v rokoch 1888 až 1919 tu žil pán Hari Narayan Apte, synovec pána Mahadeva Chimanaji Apteho. V tých časoch bol obľúbeným spisovateľom a sociálnym reformátorom. Priestory Anandashram slúžili aj ako internát, ktorý poskytoval ubytovanie, stravovanie a štipendiá študentom.

V poslednom čase sa z mnohých krajín ozývajú požiadavky, aby sa odkazovalo na sanskrtské diela, ktoré sa tu uchovávajú. Mnohí zahraniční študenti navštevujú tieto priestory, aby využili ich zázemie na výskum. Priestory sú dobre udržiavané. Vonkajšia fasáda budovy vyžaruje starosvetský šarm, zatiaľ čo vnútorné nádvorie prenáša návštevníkov späť do histórie.

India ponúka ďalšie miesta

India - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: India
Hlavné mesto: Naí Dillí
Úradné jazyky: hindčina, angličtina, 21 miestnych jazykov
Štátne zriadenie: federatívna parlamentná republika
Dátum vzniku: 26. júl 1950
Rozloha: 3287263 km²
Časové pásmo: UTC +5:30
Mena: indická rupia
Kód meny: INR
Kurz (za 1 € dostaneš): 91.137 INR
Medzinárodný kód krajiny: IND/IN
Internetová doména: .in
Predvoľba telefónneho čísla: +91