Skip to content

Budova bankoviek

Označuje sa za jeden z najodvážnejších a najoriginálnejších stavebných projektov v pobaltskom regióne.

Približná doba čítania: 2 minúty

Na okraji druhého litovského mesta Kaunas sa nachádza administratívna budova s jedinečným dizajnom, ktorá sa stala lákadlom pre návštevníkov tejto oblasti. Obchodné centrum Office Center 1000 bolo navrhnuté v podobe obrovskej bankovky v hodnote 1 000 litov.

Desaťposchodová budova bola postavená pri príležitosti vstupu Litvy do Európskej únie v roku 2004. Navrhol ju litovský architekt Rimas Adomaitis a jej výstavba bola dokončená v roku 2008. Budova poskytuje kancelárske priestory bankám a iným podnikom a využíva sa aj ako konferenčná sála.

Budova Bankoviek

Vonkajšiu fasádu tvorí 4 500 sklenených panelov. Na panely sa technikou sieťotlače umiestňovali smaltované vzory s obrazom bankovky, ktoré sa potom spájali ako obrovské puzzle a dotvárali celkový obraz.

Litovský litas sa už ako litovská mena nepoužíva, keďže v roku 2005 ho nahradilo euro. Návrh bankovky použitý na stavbu pochádza z roku 1926. Architekt musel požiadať litovskú centrálnu banku o licenciu na použitie návrhu bankovky.

1000 litov

Prebiehali diskusie o vhodnom umiestnení budovy s takým významom a symbolikou. Niektorí tvrdili, že by sa mala nachádzať v hlavnom meste krajiny, vo Vilniuse. Jej súčasné umiestnenie v Kaunase však bolo zvolené preto, lebo toto mesto je hospodárskym centrom krajiny. Niektorí si mysleli, že ultramoderný dizajn budovy by bol v rozpore s historickým centrom mesta Kaunas, preto sa vybrala lokalita na severnom okraji mesta na predmestí. Nachádza sa na križovatke ulíc Mieru (Taikos) a Priemyselnej (Pramones).

Vďaka svojmu jedinečnému dizajnu je táto budova zapísaná v litovskej knihe rekordov ako najväčšia vitráž.

Litva ponúka ďalšie miesta

Litva - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Lietuva
Hlavné mesto: Vilnius
Úradné jazyky: litovčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 16. február 1918
Rozloha: 65300 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: LTU/LT
Internetová doména: .lt
Predvoľba telefónneho čísla: +370

Blízke miesta do +/- 300km