Skip to content

Lanovka Žaliakalnis

Najstaršia lanovka v Litve sa na tento strmý kopec šplhá od roku 1931. 

Približná doba čítania: 2 minúty

Pôvabné banánovožlté kabínky sa každý deň preháňajú hore a dole stráňou na Žaliakalnis, ktorá patrí aj medzi najstaršie stále fungujúce lanovky na celom svete.

Žaliakalnio funikulieriaus

Lanovka zachraňuje chodcov pred 142-metrovým stúpaním už od roku 1931. Dnes posiela unavených turistov po kopci medzi Múzeom Vytautas Veľkej vojny a Bazilikou vzkriesenia.

V čase svojho vzniku mala lanovka len jednu aktívnu kabínu. Druhá bola naplnená ťažkými kameňmi a slúžila ako platforma, ktorá vyvažovala jej pohyblivú kolegyňu. Dolný koniec železnice nemal dokonca ani prístrešok, a to až do roku po jej otvorení.

Našťastie, záujem o lanovku vzrástol a o niekoľko rokov neskôr bola zväčšená a vylepšená. Pôvodné vozne boli nahradené väčšími modelmi a spodná stanica konečne dostala skutočný prístrešok, takže cestujúci už nemuseli čakať vystavení poveternostným vplyvom.

Žaliakalnio funikulieriaus

Teraz lanovka slúži ako dopravný prostriedok a zároveň ako zábavná dávka nostalgie. Turisti radi nastupujú do pestrofarebných vozňov a približujú sa k svojim cieľom rovnako, ako to už desaťročia robia miestni obyvatelia.

Litva ponúka ďalšie miesta

Litva - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Lietuva
Hlavné mesto: Vilnius
Úradné jazyky: litovčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 16. február 1918
Rozloha: 65300 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: LTU/LT
Internetová doména: .lt
Predvoľba telefónneho čísla: +370

Blízke miesta do +/- 300km