Skip to content

Biatüwi

Jediná reštaurácia, v ktorej sa podávajú pôvodné jedlá z Amazónie.

Približná doba čítania: 2 minúty

V centre Manausu, mesta považovaného za hlavné mesto brazílskej Amazónie, sa nachádza len jedna reštaurácia, ktorá ponúka výlučne tradičné jedlá pôvodných obyvateľov dažďového pralesa. V reštaurácii Biatüwi si môžete pochutnať na dusených rybách, mravcoch maniwara a guaraná, čo je šťava, ktorá sa tradične získava z červených amazonských bobúľ pomocou jazyka miestnej ryby ako strúhadla.

Prevádzkujú ju manželia a je to prvá oficiálna reštaurácia v Brazílii, ktorá podáva len domorodé jedlá a je vlastnená domorodými obyvateľmi – napriek tomu, že domorodá populácia má viac ako 800 000 obyvateľov z 300 rôznych etník. Minimalistický, moderný interiér možno na prvý pohľad nenaznačuje domorodé korene, ale pri bližšom pohľade odhalíte arumã (druh viacúčelovej slamy) v svietidlách a ručne vyrobené hlinené predmety, ako sú misky a taniere.

V jedálnom lístku je len niekoľko možností, čo odráža náročnosť získavania všetkých surovín z odľahlých domorodých dedín, pričom cesta môže často trvať aj týždeň a zahŕňa viacero prechodov cez pereje. Charakteristickým jedlom je quinhapira, dusená ryba pripravená zo šťavy získanej z manioku a podávaná s chrumkavými a pikantnými domorodými mravcami. K takýmto jedinečným jedlám sa v Biatüwi podávajú tradičné fermentované nápoje, ako napríklad aluá z údeného ananásu a caxiri z fialového batátu.

Brazília ponúka ďalšie miesta

Biatüwi

Brazília - Krátke info

Miestny názov: Brasil
Hlavné mesto: Brazília
Úradné jazyky: portugalčina
Štátne zriadenie: federatívna republika
Dátum vzniku: 7. september 1822
Rozloha: 8515767 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: real
Kód meny: BRL
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR BRL
Medzinárodný kód krajiny: BRA/BR
Internetová doména: .br
Predvoľba telefónneho čísla: +55