Skip to content

Harukor

Jediná reštaurácia Ainu v Tokiu ponúka pôvodné jedlá zo severného Japonska.

Približná doba čítania: 3 minúty

Jedlo, kultúra a história Ainuov – domorodého národa žijúceho na najsevernejšom hlavnom ostrove krajiny Hokkaidó, ako aj na ruských Sachalinských a Kurilských ostrovoch – nie sú dobre známe ani v Japonsku. Ale v Harukor, malej izakayi v Tokiu, si môžu návštevníci objednať ohaw (jemnú polievku z divokej zeleniny a lososa, ktorá bola kedysi základným jedlom Ainuov), chrumkavú a ľahkú tempuru z divokej lilie turep a ďalšie jedlá, ktoré spájajú pôvodné a japonské vplyvy.

Podnik Harukor, ktorý v roku 2011 otvorila Teruyo Usa, je miestom, kde sa stretávajú Ainuovia v Tokiu, a zároveň miestom, kde sa ľudia, ktorí nie sú Ainuovia, môžu dozvedieť viac o tejto skupine, ich histórii a kultúre, ktorú japonská vláda desaťročia potláčala v mene asimilácie, keď kolonizovala domovinu Ainuov. Japonskí úradníci takmer vymazali jazyk Ainuov, keď zakázali staré zvyky a povolili vzdelávanie len v japončine. Potraviny Ainuov čelili podobnému stresu, keď Japonsko prinútilo Ainuov, ktorí sa venovali najmä rybolovu, lovu a zberu divokých surovín, aby sa začali venovať poľnohospodárstvu.

Harukoro Ainu Restaurant

Jedálny lístok Harukor je príkladom odolnosti pôvodných obyvateľov a úspechu Ainuov pri zachovávaní prvkov ich kultúry. Usa a jej manžel získavajú ingrediencie, ako je zverina, losos a koreňová a divoká zelenina z ostrova Hokkaido. Jedálny lístok obsahuje užitočné vysvetlenia málo známych ingrediencií a jedál vrátane celej časti venovanej pukuse alebo kitopiro, divokej cibuli, ktorú Ainuovia kedysi hojne konzumovali, sušili ju a pridávali do polievok, ale jej spotreba klesla, pretože jej výrazná chuť sa stala negatívnym symbolom identity a kultúry Ainuov. V Harukore sa varí so sušenými lososovými vločkami, marinuje sa v sójovej omáčke a používa sa ako náplň do knedličiek.

Vítajúc hostí z radov Ainu, ktorí majú len málo miest, kde môžu bezpečne vyjadriť svoju identitu – kvôli pretrvávajúcej diskriminácii v Japonsku -, podporuje spoločnosť Asa nedomorodých zákazníkov, aby kládli otázky. Často sa delí o osobné zážitky; ak máte šťastie, môžete ju počuť spievať, zatiaľ čo hrá na tonkori, dlhý a štíhly strunový nástroj Ainu.

Japonsko ponúka ďalšie miesta

Japonsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: 日本
Hlavné mesto: Tokio
Úradné jazyky: japončina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 377973 km²
Časové pásmo: UTC +9:00
Mena: jen
Kód meny: JPY
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR JPY
Medzinárodný kód krajiny: JP/JPN
Internetová doména: .jp
Predvoľba telefónneho čísla: +81

Blízke miesta do +/- 300km