Skip to content

Cheraman Juma Masjid

V najstaršej indickej mešite vraj lampa horí už 1000 rokov bez toho, aby zhasla.

Približná doba čítania: 4 minúty

Kde sa nachádza najstaršia zachovaná mešita v južnej Ázii? Možno si tipnete, že je to niekde v západnom Pakistane, možno v provincii Sindh, ktorá je známa pod názvom Bab-ul Islam (Brána islamu), pretože práve tam arabské vojská prvýkrát predstavili toto náboženstvo. Alebo si možno tipnete, že sa nachádza ďalej na západe v púšti Balúčistán, cez ktorú Arabi prechádzali ako prví. Ak to bol skutočne váš tip, je to o viac ako 2 500 kilometrov mimo, pretože sa nachádza na mieste, kam islam prišiel s arabskými obchodníkmi, a to počas života samotného proroka Mohameda.

Cheraman Juma Masjid sa nachádza pozdĺž pokojnej polovidieckej cesty a nič nenasvedčuje o jej mimoriadnej starorobylosti. Na prvý pohľad sa vám môže zdať nezvyčajná, pretože nepripomína typickú predstavu mešity s kupolami a minaretmi. Skôr pôsobí ako tharavad (tradičný dom, ktorý sa nachádza po celej Kerale) so škridlovou strechou a ozdobnými drevenými dverami. Keď však vstúpite dovnútra, nájdete tu qiblu smerujúcu k Mekke a modlitebné rohože, podobne ako v mnohých iných mešitách, hoci ďalším nezvyčajným prvkom sú závesné lampy, ktoré sú súčasťou tradičnej keralskej architektúry domov a chrámov. Jedna z lámp vraj horí už 1 000 rokov bez zhasnutia a je živená olejom, ktorý prinášajú veriaci.

Cheraman Juma Masjid

Miesto je pomenované po Cheramanovi Perumalovi, kráľovi dynastie Chera, ktorá kedysi ovládala pobrežnú Keralu. Podľa ľudovej slovesnosti bol kráľ svedkom rozdelenia mesiaca, čo je udalosť opísaná v Koráne. Jeho dvorní astrológovia netušili, čo to znamená, a kráľ začal byť posadnutý tým, čo to mohlo spôsobiť. Keď na jeho dvor prišlo niekoľko arabských obchodníkov, nakoniec sa ukázalo, že to spôsobil prorok Mohamed, ktorý šíril nové náboženstvo islam. Keď sa to kráľ dozvedel, odišiel do Mekky, aby sa s prorokom stretol, prijal tam islam, ale na spiatočnej ceste zomrel. Do svojho kráľovstva však poslal Malíka ibn Dinára, perzského konvertitu, s listom, v ktorom novému kráľovi odkázal, aby postavil mešitu, čo bola pôvodná verzia tejto stavby.

Počas svojej dlhej histórie sa dočkala niekoľkých rekonštrukcií a prestavieb, pričom najvýraznejšia bola v roku 1504 po tom, čo ju portugalský admirál Lopo Soares de Albergaria zrovnal so zemou. V roku 1984 pribudlo niekoľko prístavieb, vďaka ktorým budova vyzerala ako moderná mešita, hoci pri renovačných prácach, ktoré sa začali v roku 2020, boli odstránené, pretože stavba bola obnovená do pôvodného stavu.

Cheraman Juma Masjid

Mešita je otvorená pre všetkých a je veľmi pravdepodobné, že v nej nájdete priateľských miestnych obyvateľov, ktorí vám radi porozprávajú príbeh tohto miesta a prevedú vás. Je to stále funkčné miesto uctievania, a preto tu často vládne čulý ruch.

India ponúka ďalšie miesta

India - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: India
Hlavné mesto: Naí Dillí
Úradné jazyky: hindčina, angličtina, 21 miestnych jazykov
Štátne zriadenie: federatívna parlamentná republika
Dátum vzniku: 26. júl 1950
Rozloha: 3287263 km²
Časové pásmo: UTC +5:30
Mena: indická rupia
Kód meny: INR
Kurz (za 1 € dostaneš): 90.593 INR
Medzinárodný kód krajiny: IND/IN
Internetová doména: .in
Predvoľba telefónneho čísla: +91

Blízke miesta do +/- 300km