Skip to content

Hrobky Merenidov

Rozpadajúca sa nekropola vysoko nad Fezom.

Približná doba čítania: 2 minúty

Nad severnými hradbami Mediny vo Féz sa týčia skeletové pozostatky Merenidských hrobiek. Hrobky postavené v 14. storočí boli kedysi honosnými miestami odpočinku tých najvýznamnejších Merenidovcov, ale po rokoch, keď boli vydané napospas dobyvateľom a vykrádačom, im chýba väčšina pôvodného dekoratívneho pôvabu.

To, čo zostávajúcim hrobkám chýba na estetike, však vynahradzuje výhľad.

Hrobky Merenidov

Pod vami sa rozprestiera celá medina Fezu smerom na východ v mozaike minaretov, šnúr na pranie, satelitov a občasných ohnísk odpadkov. Do kopcov sú vytesané umelé jaskyne, ktoré slúžia ako príbytky pre niektorých menej šťastných obyvateľov Fezu. Množstvo prázdnych plechoviek od piva, ktoré sa tu povaľujú, je dobrou nápovedou, aká je tu nočná atmosféra, a každý miestny vám povie, že hrobky sú známym miestom lúpežných prepadnutí pre „gaury“ („honkies“ v hovorovej marockej reči).

Hrobky Merenidov

Priamo pod hrobkami na oboch stranách útesu sa nachádzajú dva veľké cintoríny, ktoré slúžia ako pastviny pre miestnych pastierov. Bohužiaľ, v tejto oblasti sa povaľujú odpadky, ale na doplnenie strašidelnosti sa tu povaľuje aj množstvo zvieracích kostí.

Maroko ponúka ďalšie miesta

Hrobky Merenidov

Maroko - Krátke info

Miestny názov: Al Maghrib
Hlavné mesto: Rabat
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 2. marec 1956
Rozloha: 446550 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: marocký dirham
Kód meny: MAD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR MAD
Medzinárodný kód krajiny: MAR/MA
Internetová doména: .ma
Predvoľba telefónneho čísla: +212

Blízke miesta do +/- 300km