Skip to content

Miesto masakru v Jallianwala Bagh

Na tomto mieste spáchali britské koloniálne sily jedno z najhorších zverstiev v Indii v 20. storočí.

Približná doba čítania: 2 minúty

V apríli 1919 v čase politických nepokojov sa v Amritsare zhromaždil dav na oslavu žatvy. Britský koloniálny guvernér sa však zľakol, že by mohlo ísť o politické zhromaždenie, alebo dokonca vzburu. Vyslal teda do Jallianwala Bagh, parku obohnaného múrom v strede mesta, ozbrojené sily. Veliaci dôstojník ich umiestnil k jedinému vchodu do komplexu, čím dav uväznil vnútri, a prikázal svojim mužom spustiť paľbu na bezbranných civilistov.

Jallianwala Bagh

Pri tomto krvavom kúpeli zomreli stovky (možno až 1 500 ľudí). Mnohé obete sa snažili nájsť úkryt vo veľkej studni v parku, kde ich však rozdrvili na smrť ďalší ľudia skákajúci dnu. Zvesti o tomto zverstve sa čoskoro rozšírili a dorazili až do Británie, kde viedli k silnému verejnému odsúdeniu aj na pôde dolného parlamentu (okrem iných sa tiež pripojil Winston Churchill). Zriadila sa vyšetrovacia komisia a veliteľ bol vypočúvaný, ale nikdy za to nikoho nepotrestali.

Jallianwala Bagh

Jallianwala Bagh sa čoskoro stal symbolom indického odporu a po získaní nezávislosti sa miesto zmenilo na pamätník. Nachádza sa tu malé múzeum s pomerne základnými informáciami, hlavnými prvkami sú však studňa a múr, na ktorom dodnes vidieť stopy po guľkách. Okrem toho na mieste rastú kríky upravené do tvaru vojakov mieriacich zbraňami. Pôsobí to trochu bizarne a pietnu atmosféru lokality narúša aj správanie mnohých domácich návštevníkov, ktorí si tu stále robia selfies.

Jallianwala Bagh

India ponúka ďalšie miesta

India - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: India
Hlavné mesto: Naí Dillí
Úradné jazyky: hindčina, angličtina, 21 miestnych jazykov
Štátne zriadenie: federatívna parlamentná republika
Dátum vzniku: 26. júl 1950
Rozloha: 3287263 km²
Časové pásmo: UTC +5:30
Mena: indická rupia
Kód meny: INR
Kurz (za 1 € dostaneš): 89.47 INR
Medzinárodný kód krajiny: IND/IN
Internetová doména: .in
Predvoľba telefónneho čísla: +91

Blízke miesta do +/- 300km