Skip to content

Dhanushkodi

Kedysi malé, ale prosperujúce mesto Dhanushkodi, sa nachádza na juhovýchodnom konci ostrova Pamban v Tamil Nadu. Všetko sa zmenilo 22. decembra 1964 sa všetko zmenilo, čo sa mestom prehnal mestom cyklón. Podľa odhadov zahynulo 1800 ľudí a takmer všetky budovy boli zničené. Vláda následne vyhlásila mesto za neobývateľné a odvtedy ostalo opustené.

Pred cyklónom

Dhanushkodi bolo kedysi dôležitým prístavom pre obchodníkov a pútnikov. Na jednej strane ohraničený Bengálskym zálivom a Indickým oceánom na strane druhej, bolo mesto ideálnym miestom pre obchodovanie a prirodzenou zástavkou pre ľudí smerujúcich na Srí Lanku (trajekt premával medzi Dhanushkodi a Talaimannar).

To znamenalo, že okrem lokálnych reštaurácii, mesto disponovalo hotelmi a veľkými trhmi. Dôležitá bola samozrejme aj administratíva. Za čias Britskej kolonizácie boli zriadené colné a prístavné úrady na kontrolu osôb a zdaňovanie tovaru.

cyklón Rameswaram 1964

Samotná oblasť bola náchylná na neobvyklé geologické činnosti. Koncom 40. rokov sa južná časť Dhanushkodi v dôsledku vertikálneho tektonického pohybu prepadla takmer o 5 metrov. To spôsobilo, že veľká časť takmer 7km dlhej (0,5km širokej) zeme sa ponorila do mora. Dôsledkom toho došlo k zmiznutiu niekoľkých budov. Počet obetí však nebol hlásený.

Iný príbeh bol v roku 1964. Celkovú skazu spôsobil cyklón Rameswaram, ktorý prešiel cez Srí Lanku a dopadol na pevninu v Dhanushkodi, kde spôsobil ničivé škody. Bola to jedna z najničivejších búrok, aké kedy India zaznamenala. Miestami vietor dosahoval rýchlosť až 280 km/h a následne prílivové vlny dosahovali výšku 7 metrov. Cyklón zabil a zničil všetko, čo mu stálo v ceste.

Pre miestnych nešťastníkov to muselo pôsobiť ako koniec sveta. Obzvlášť hroznú smrť zažilo 110 cestujúcich a 5 zamestnancov v osobnom vlaku Pamban – Dhanushkodi. Keď vlak prechádzal cez most Pamban, tesne pred cieľovou stanicu, mohutná prílivová vlná potopila všetky vagóny.

V tú osudnú noc ostalo celé mesto opustené. Po snahe o opravy po ničivom cyklóne, vedenie mesta Madras vyhlásila mesto Dhanushkodi za mesto duchov.

Stále nie je pokoj

Aj keď mesto Dhanushkodi nebolo v epcientre “slávnej” tsunami vlny z roku 2004, pocítili jeho pôsobenie. More okolo ostrova ustúpilo asi 500 metrov a odhalilo tak časť mesta, ktorá bola ponorená tektonickým pohybom zo 40. rokov. Potom nasledovali mohutné vlny tsunami, ktoré sa prehnali cez opustené mesto.

Návšteva Dhanushkodi

Do mesta je povolený vstup každý deň od 08:00 do 17:00 (čo sťažuje vyhotovenie fotiek so západom slnka). Okrem rybárov na danom mieste nikto nebýva. Do Dhanoshkodi je možné sa dostať vlakom cez most Pambam do Rameswaram a ďalej sa dá už cestovať len autobusom.

Určite zájdi ešte pár kilometrov (5,5km) ďalej, na úplný koniec výbežku. Je to najbližší bod Indie k Srí Lanke. A na pláži budeš mať ohromný výhľad na Indický oceán.

Dhanushkodi, Tamil Nadu, India
9.179372,79.4183427
Stiahni si KML súbor
India - Krátke info

India
Miestny názov: India
Hlavné mesto: Naí Dillí
Úradné jazyky: hindčina, angličtina, 21 miestnych jazykov
Štátne zriadenie: federatívna parlamentná republika
Dátum vzniku: 26. júl 1950
Rozloha: 3287263 km²
Mena: indická rupia
Kód meny: INR
Kurz (za 1 € dostaneš): 84.861 INR
Medzinárodný kód krajiny: IND/IN
Internetová doména: .in
Predvoľba telefónneho čísla: +91

Blízke miesta do +/- 300km