Skip to content

Most špiónov

Nemecký most Glienicke má temnú históriu tajných stretnutí, špionáže a vyzvedačstva.

Približná doba čítania: 3 minúty

Mnoho špionážnych filmov z obdobia studenej vojny zobrazuje výmenu väzňov medzi Spojenými štátmi a Sovietskym zväzom na moste. Ukázalo sa, že tieto vyobrazenia nie sú dielom fantázie a na takzvanom nemeckom “moste špiónov” skutočne došlo k viacerým výmenám vysoko cenných zajatcov.

most Glienicke

Most cez nemeckú rieku Havel existuje už od roku 1600, ale jeho súčasná verzia, spájajúca berlínsku štvrť Wannsee s hlavným mestom Brandenburska, Potsdam, bola pôvodne postavená v roku 1907. Až do 60. rokov 20. storočia žil most pomerne všedným životom. Počas vrcholiacej studenej vojny bol most zakázaným hraničným priechodom medzi východným a západným Berlínom. Ako taký sa stal vhodným miestom na výmenu zajatých špiónov medzi USA a ich spojkami v Západnom Berlíne a Sovietmi kontrolovaným Východným Berlínom.

Prvá výmena sa uskutočnila 10. februára 1962, keď sa na moste stretli agenti USA a Sovietskeho zväzu a vymenili zajatého sovietskeho špióna Rudolfa Abela za zajatého amerického pilota špionážneho lietadla U2 Francisa Garyho Powersa. Po tejto prvej výmene sa v roku 1964 uskutočnila ďalšia mierová výmena a potom ešte dvakrát v 80. rokoch. Pokiaľ záznamy ukazujú, posledná výmena väzňov sa uskutočnila v roku 1986, pričom dovtedy sa na moste vymenilo takmer 40 osôb medzi východnými a západnými agentmi.

most Glienicke

Most Glienicke sa stal známy ako “Most špiónov”. Dnes most slúži ako bežný prechod cez rieku pre chodcov a vozidlá. História mosta však zďaleka nie je zabudnutá a slúžil ako ústredné dejisko politického thrilleru Most špiónov, ktorý režíroval Steven Spielberg a hral v ňom Tom Hanks.

V skutočnosti sú pozostatky bývalej hraničnej čiary stále viditeľné. A pre tých, ktorí sú ochotní zapojiť svoju predstavivosť, sa obyčajný prechod cez most môže stať niečím oveľa utajenejším, aj keď len na prchavý okamih.

most Glienicke

Nemecko ponúka ďalšie miesta

Nemecko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Deutschland
Hlavné mesto: Berlín
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: parlamentná spolková republika
Dátum vzniku: 3. októbra 1990
Rozloha: 357385 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: DEU/DE
Internetová doména: .de
Predvoľba telefónneho čísla: +49

Blízke miesta do +/- 300km