Skip to content

Poludňajšie delo

Na vrchole kopca v centre Kapského Mesta sa od roku 1806 nachádza delo, ktoré signalizuje čas.

Približná doba čítania: 2 minúty

Pri návšteve Kapského mesta môžete každý deň na poludnie počuť, ako sa mestom ozýva hlasný výbuch. Tento zvuk je výsledkom streľby z anglického námorného dela na čierny prach alebo malého kanóna, čo je tradícia, ktorá sa datuje od roku 1806.

Poludňajšie delo

Pôvodne sa delá používali na ohlasovanie príchodu lodí do prístavu, ale táto tradícia sa skončila, keď sa premávka na myse zvýšila. Okrem toho sa ľudia začali sťažovať na hluk, a tak boli delá v roku 1902 premiestnené na Signal Hill. Dnes sú to najstaršie denne používané delá na svete a strieľajú každý deň presne na poludnie na oznámenie času (okrem nedieľ a sviatkov, aby nerušili tých, ktorí si chcú pospať). Poludňajšie delá predstavujú jednu z najstarších živých tradícií Kapského Mesta a udržiava ich juhoafrické námorníctvo.

Poludňajšie delo

Delá sú v páre, pričom jedno slúži ako záloha pre prípad, že by druhé zlyhalo. Tieto 18-librové zbrane s hladkým vývrtom hlavne navrhol kapitán Thomas Blomfield v roku 1786 a začiatkom roku 1794 ich odlievala spoločnosť Walker & Co. V júni 1794 sa z nich uskutočnila skúšobná streľba vo Woolwich. Tieto zbrane prijalo kráľovské námorníctvo ako svoje štandardné námorné zbrane a počas britskej okupácie v roku 1795 boli privezené do Kapského mesta.

Poludňajšie delo

Južná Afrika ponúka ďalšie miesta

Južná Afrika - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: South Africa
Hlavné mesto: Pretória
Úradné jazyky: angličtina, afrikánčina, ndebelčina, pedi, sothčina, svazijčina, tsonga, tswančina, vendčina, xhoština, zuluština
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 31. máj 1961
Rozloha: 1221037 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: rand
Kód meny: ZAR
Kurz (za 1 € dostaneš): 19.373 ZAR
Medzinárodný kód krajiny: ZAF/ZA
Internetová doména: .za
Predvoľba telefónneho čísla: +27

Blízke miesta do +/- 300km