Skip to content

Mimoyecques

Pod jedným z francúzskych kopcov sa nachádza podzemná základňa pre novú ničivú zbraň, o ktorej Hitler dúfal, že bude slúžiť ako odpaľovacia základňa.

Približná doba čítania: 2 minúty

Toto miesto je absolútne jedinečné. Pôvodne malo byť ďalším štádiom vo vývoji takzvaných nacistických Vergeltungswaffen, teda odvetných zbraní. Tento eufemizmus v skutočnosti označoval zbrane čistého teroru, ako boli strely V1 a V2, ktoré mali cieliť na mestá a spôsobiť masívne škody a smrť civilistov.

Na tomto podzemnom mieste sa plánovalo inštalovať nový typ “zázračnej zbrane” s označením V3: ďalekonosného superdela s postupným odpaľovaním a viac ako 100 m dlhou hlavňou, schopného vystreliť projektil s takou úsťovou rýchlosťou, že by dokázal preletieť viac ako 160 km, čím by sa Londýn dostal na dostrel. V pláne bolo päť zhlukov po piatich takýchto superdelách. Tieto by mohli vypáliť desať projektilov za minútu, spolu až 600 každú hodinu, a tak by sa Londýn ocitol pod nepretržitou spŕškou striel V3.

Našťastie pre Britániu sa však vývoj zasekol na viacerých technologických problémoch a nedostal sa ďalej ako po prototyp. Komplex sa navyše ocitol v hľadáčiku Spojencov, ktorí ho napokon silne poškodili špeciálnymi ťažkými bombami Tall Boy, že sa projekt musel ukončiť. V septembri 1944 spojeneckí vojaci dobyli komplex a poškodili ho ešte viac. Časti tunelov však prežili a lokalita sa v roku 2010 znovu otvorila ako pamätník pod správou La Coupole.

Vergeltungswaffen

Hlavnou atrakciou je bezpochyby systém tunelov. Na konci jedného z nich sa nachádza replika časti V3. Informačné panely vo viacerých jazykoch vám priblížia historické i technologické pozadie.

Francúzsko ponúka ďalšie miesta

Francúzsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: France
Hlavné mesto: Paríž
Úradné jazyky: francúzština
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Rozloha: 668763 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: FRA/FR
Internetová doména: .fr
Predvoľba telefónneho čísla: +33

Blízke miesta do +/- 300km