Skip to content

Egyptské múzeum v Turíne

Jedna z najstarších a najvýznamnejších zbierok staroegyptskej archeológie mimo Egypta.

Približná doba čítania: 3 minúty

Pri vchode do Egyptského múzea v Turíne stojí dvojica sôch divoko vyzerajúcej bohyne s hlavou leva Sekhmet. Tieto impozantné sochy akoby strážili a zároveň pozývali návštevníkov na prehliadku archeologických skvostov vo vnútri.

Egyptské múzeum v Turíne je jednou z najstarších zbierok staroegyptských artefaktov na svete. Pochádza z roku 1750, keď kráľ Emanuel III. poveril a financoval expedíciu známeho talianskeho botanika Vitaliana Donatiho. Expedícia sa vrátila z Egypta s 300 artefaktmi z chrámového komplexu Karnak.

V priebehu storočí sa zbierka vďaka ďalším expedíciám rozrástla a dnes obsahuje viac ako 30 000 artefaktov. Vystavená zbierka predstavuje všetky obdobia a dynastie egyptskej civilizácie od neolitu po preddynastické obdobie, od Starej ríše po Strednú ríšu, od Ptolemaiovcov po rímsku nadvládu.

Obrovské galérie sú plné gigantických mramorových sôch a menších darovaných sošiek zo zlata, bronzu a čadiča. Zobrazujú početných bohov a bohyne egyptského panteónu, ako sú Sekhmet, Ptah, Amen-Ra, Anubis, Horus, Bastet a Tawaret. Aj tu možno vidieť sochy a stély mocných faraónov, ako boli Horemheb, Ramesses a Seti, a mocnej vojenskej a kňazskej elity.

Rovnako zaujímavé a pôsobivé – a možno ešte dojímavejšie – sú aj menšie vystavené artefakty, ktoré ponúkajú pohľad na každodenný život obyčajných ľudí v starovekom Egypte. Patria sem sandále, keramické črepy zdobené erotickými obrazmi, hudobné nástroje, miniatúrne pohrebné makety, šaty, šijacie ihly, detské hračky a dokonca aj potraviny, napríklad chlieb.

Jednou z hlavných atrakcií múzea sú nepochybne vystavené mumifikované pozostatky. Predstavujú tisíce rokov pestrých pohrebných obradov, ktoré praktizovala staroegyptská civilizácia. Múmie zahŕňajú príklady neobviazaných mŕtvych z preddynastického Egypta (zachovaných v dôsledku suchého púštneho prostredia), ikonické plátenné obviazané múmie Starej ríše a múmie s kartónovou maskou z obdobia Strednej a Novej ríše.

V múzeu však nie sú k videniu len ľudské múmie a aj tu sú vystavené veľmi kuriózne príklady zvieracích múmií vrátane mačiek, sokolov, býkov, ibisov, paviánov, krokodílov a dokonca rýb.

Taliansko ponúka ďalšie miesta

Taliansko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Italia
Hlavné mesto: Rím
Úradné jazyky: taliančina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. marec 1861
Rozloha: 301338 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ITA/IT
Internetová doména: .it
Predvoľba telefónneho čísla: +39