Skip to content

Múzeum: Rodisko Nikolaja Teslu

Skromný rodný dom jedného z najslávnejších vedcov na svete

Približná doba čítania: 2 minúty

Ako mnoho svetových velikánov, aj Nikola Tesla prežil svoj ranný život v skromných podmienkach: narodil sa srbským rodičom v malom meste Smiljan v Chrorvátsku. Zázemie rodinnej udalosť usadlosti je jednoduché, dokonca aj na štandardy 19. storočia. Jednoduchý obielený dom doplnený o stodolu a srbský pravoslávny kostol, ktorého kňazom bol Teslov otec, je dodnes pamätníkom miesta, ktoré priniesli na svet jedného z najvplyvnejších rodákov Chorvátska.

A Chorvátsko chce, aby si to svet pamätal. 10. júla 2006, pri 150. výročí narodenia Tesly a súčasne so štátnym “Rokom Nikolaja Teslu”, ktorý bol ustanovený Chorvátskom, bolo Teslovo rodisko otvorené ako múzeum.

Múzeum je rozdelené na dve časti: z jeho idylickej vidieckej výchovy a z jeho odborného/výskumného života v dospelosti. Múzeum, ktoré sa skladá z multimediálneho centra s praktickými vedeckými exponátmi, zrekonštruovaných podľa pôvodných poznámok, ihriska pre budúcich vedcov a – azda najpríhodnejšieho – obľúbeného Teslovho detského potoka kde ako chlapec staval malé vodné vrtuľky.

Jednou z najpozoruhodnejších výstav v multimediálnom centre je ukážka princípu rotačného magnetického poľa, ilustrovaná rotujúcim železným vajíčkom, Ide o to, že dva alebo viac magnetických prúdov, ktoré navzájom interagujú, striedavo preberajú kontrolu nad vajíčkom a spôsobujú, že sa točí v v zdanlivo náhodných smeroch a rýchlostiach (predchodca indukčného motora). Samozrejme je tu k dispozícii aj známa Teslova cievka.

Chorvátsko ponúka ďalšie miesta

Chorvátsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Hrvatska
Hlavné mesto: Záhreb
Úradné jazyky: chorvátčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 25. júna 1991
Rozloha: 56594 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: HRV
Internetová doména: .hr
Predvoľba telefónneho čísla: +385

Blízke miesta do +/- 300km