Skip to content

Opustená Teslova cievka v Rusku

Spiaci blesk, ktorý sa rovná všetkej energii v Rusku. Je to megalomanské!

Približná doba čítania: 2 minúty

Nad lesom neďaleko Moskvy sa týči zvláštna konfigurácia rúrok, ktoré sa kedysi používali ako šokujúco výkonný stroj na blesky.

Generátor Marx (vzhľadovo sa dosť často zamieňa s Teslovou cievkou) zostrojil v 70. rokoch Ruský elektrotechnický inštitút. Cieľom bolo postaviť stroj na testovanie izolátorov určených na ochranu dopravných prostriedkov či elektroniky pred bleskom. Akonáhle bolo zariadenie postavené, jeho výkon bol neuveriteľný (skladá sa z 300 ton kondenzátorov). Generátor má silu, ktorá sa vyrovná sile všetkých zariadení na výrobu elektrickej energie v Rusku, avšak iba na dobu 100 mikrosekúnd. Testované zariadenie je umiestnené na vysoko izolovanej plošine.

Teraz je veža z doby sovietskej éry väčšinou opustená, aj keď údajne stále ešte sa zriedkavo zapne. V roku 2011 tu testovali lietadlo Suchoj Superjet 100 a posledné zaznamená zapnutie bolo v auguste 2014. Napriek náhodným elektrickým výbojom sa mnoho ľudí pustilo do blízkosti veží.

Areál je oplotený a strážený psami. Aj keď má plot mnoho dier neodporúčame vchádzať do areálu. Väčšina konštrukcia je viditeľná aj spoza plotu.

Tesla Bashnya

Rusko ponúka ďalšie miesta

Rusko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Россия
Hlavné mesto: Moskva
Úradné jazyky: ruština
Štátne zriadenie: federatívna poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 17128426 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: ruský rubeľ
Kód meny: RUB
Kurz (za 1 € dostaneš): 97.105 RUB
Medzinárodný kód krajiny: RUS/RU
Internetová doména: .ru
Predvoľba telefónneho čísla: +7