Skip to content

Univerzita v Al-Karaouine

Najstaršia známa univerzita na svete sa nachádza v marockom Feze.

Približná doba čítania: 4 minúty

Univerzita v Al-Karaouine, ktorá sa tiež označuje ako al-Quaraouiyine a al-Qarawiyyin (v arabčine: جامعة القرويين), je považovaná Guinnessovou knihou rekordov a UNESCO za najstaršie nepretržite fungujúcu univerzitu s vysokoškolským vzdelaním na svete. Nájdete ju zastrčenú v kľukatých uličkách marockého Fes, jedného z najstarších existujúcich miest na stvete.

Na dnešných potulkách Al-Karaouine môžeš obdivovať jednoduchý, ale krásny dizajn inštitúcie zdobený andalúzskym štýlom ohraničeným kufickou kaligrafiou. V univerzitnej knižnici sa nachádza množstvo vzácnych rukopisov vrátane historických kópií Koránu.

V roku 859 Fatima al-Fihri využila svoje dedičstvo na financovanie výstavby mešity pre svoju komunitu s pridruženou školou známou ako madrasa. To bolo za odmenu, že komunita privítala jej rodinu, keď sa Fatima al-Fihri prisťahovala za mlada, z tuniského mesta Kairouan. Mešita bola centrálnym bodom s dostatkom priestoru pre 22 000 veriacich a naďalej zostáva najväčšou v Afrike. Univerzitu môžu navštevovať ženy i muži. V posledných rokoch sa počet študentov zvyšuje, pretože sa zvyšuje úroveň kultúry v oblasti vzdelávania. Častou a mylnou predstavou je, že univerzitu môžu navštevovať iba študenti.

al-Quaraouiyine

V priebehu storočí sa univerzita v Al-Karaouine stala kľúčovým duchovným a vzdelávacím centrom v moslimskom svete. Na začiatku sa madrasa zameriavala na náboženskú výučbu a memorovanie qu’ranov, neskôr sa však rozšírila o arabskú gramatiku, hudbu, súfizmus, medicínu a astronómiu. Avšak až v roku 1947 bola škola zaintegrovaná do štátneho vzdelávacieho systému; v roku 1957 sa začala vyučovať fyzika, chémia a cudzie jazyky. Neskôr sa integrovala univerzita do moderného štátneho univerzitného systému a v roku 1965 bola oficiálne premenovaná na “Univerzita v Al-Karaouine”, a nie iba “al-Karaouine”. Začiatkom 20. rokov sa dramaticky zmenšil počet študentov na škole, keď elitné rodiny začali posielať svoje deti do nových univerzít západného štýlu v Maroku.

Veľká časť univerzity je stále veľmi tradičná, od demografie študentov až po štýl výučby. Študenti vo veku od 13 do 30 rokov sa pri čítaní textov usadia v polkruhoch (halqa) okolo šejka. Môžu sa dopracovať k stredoškolskému diplomu alebo univerzitnému diplomu, ale predtým, ako dorazia do Al-Karaouine, musia si zapamätať celý Qu’ran, ako aj niekoľko kratších textov. Študenti pochádzajú z rôznych častí Maroka a islamskej západnej Afriky, ba dokonca aj z moslimskej strednej Ázie.

al-Quaraouiyine

Univerzita v Al-Karaouine nám pripomína, že to nie je Oxford alebo Cambridge, kto ako prvý pripravil pôdu pre vysokoškolské vzdelávanie, ale mešita mešít, ktorá dala pred viac ako 1 000 rokmi veci do pohybu.

Univerzita funguje aj ako mešita a do areálu nemajú vstup nemuslimskí návštevníci. Hlavné brány a niektoré ďalšie vchody sú otvorené a dá sa do nich nahliadnúť, ale nedá sa do nich vojsť.

Maroko ponúka ďalšie miesta

Maroko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Al Maghrib
Hlavné mesto: Rabat
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 2. marec 1956
Rozloha: 446550 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: marocký dirham
Kód meny: MAD
Kurz (za 1 € dostaneš): 10.718 MAD
Medzinárodný kód krajiny: MAR/MA
Internetová doména: .ma
Predvoľba telefónneho čísla: +212

Blízke miesta do +/- 300km