Skip to content

Ostrov Huemul

Na ostrove sa nachádzajú ruiny tajného laboratória jadrovej fúzie, v ktorom kedysi pracovali významní nacistickí vedci.

Približná doba čítania: 2 minúty

Ostrov Huemul, vzdialený len kúsok od argentínskeho mesta Bariloche, je zelený a pokojný. Ale je to viac, než sa na prvý pohľad zdá. Husté stromy tu skrývajú ruiny energickej minulosti, do ktorej boli zapletené tajné jadrové experimenty a nacistickí vedci.

V roku 1949 prezident Juan Perón osobne pozval do Argentíny Ronalda Richtera, rakúskeho vedca, ktorý sa preslávil vývojom urýchľovača častíc pre nacistov, aby tu pracoval na fúznej technológii. Richter dostal povolenie a stovky miliónov pesos, ako aj celý ostrov Huemul, aby mohol pokračovať vo svojej práci.

Po počiatočných tvrdeniach o úspechu sa však ukázalo, že práca bola podvodom, a projekt bol v roku 1952 zastavený. O tri roky neskôr bol Perón zvrhnutý a Richter bol následne zatknutý za podvod. Pokročilý vedecký komplex bol ponechaný napospas skaze a nakoniec bol použitý ako cvičný terč pre armádu.

Dnes stromy a vinič rekultivujú stavby, v ktorých kedysi prebiehali špičkové jadrové experimenty vedené nacistickými fyzikmi. Ak ostrov navštívite, vychutnáte si jeho desivý pokoj a fascinujúcu históriu, ako aj nádherný výhľad na mesto a okolité hory zo starej Richterovej kancelárie na vrchole osamelého kopca ostrova.

Argentína ponúka ďalšie miesta

Argentína - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Argentina
Hlavné mesto: Buenos Aires
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 9. júl 1816
Rozloha: 2780400 km²
Časové pásmo: UTC -3:00
Mena: argentínske peso
Kód meny: ARS
Kurz (za 1 € dostaneš): 973.055 ARS
Medzinárodný kód krajiny: RA
Internetová doména: .ar
Predvoľba telefónneho čísla: +54

Blízke miesta do +/- 300km