Experiment s haváriou Boeingu 727

Tento zničený a skrútený vrak, ktorý zostal na okraji mexickej cesty, nebol nehodou, ale plánovanou haváriou v mene vedy a bezpečnosti.

Približná doba čítania: [cas_citania]

Okolo desiatej hodiny dopoludnia 27. apríla 2012 sa v rozľahlej a prázdnej púšti Laguna Salada rozhostilo ticho, keď do zeme narazil Boeing 727. Náraz roztrhal kokpit a trosky sa rozleteli po piesočnatej krajine. Potom, rovnako rýchlo ako sa to začalo, sa na vrak znieslo prízračné ticho púšte. Niekoľko kilometrov odtiaľ, pozorujúc haváriu, tím vedcov prepukol v potlesk. Úspešne zvládli svoj experiment.

Experiment S Haváriou Boeingu 727

Títo vedci boli tímom vyšetrovateľov leteckých nehôd. Podobne ako sa autá zámerne zrážajú so stenou, aby sa otestovali ich bezpečnostné prvky, tento tím plánoval naraziť lietadlo, aby otestoval bezpečnosť leteckej spoločnosti a prípadne zlepšil bezpečnostné normy lietadiel. Havária bola nafilmovaná aj pre reláciu Curiosity na Discovery Channel.

Vybralo sa lietadlo a miesto havárie a v apríli 2012 tím uskutočnil svoj test. Ráno v deň testu lietadlo (prezývané “Big Flo”) vzlietlo na svoj posledný let, pričom posledné slová letovej kontroly k lietadlu boli nevinné, ale zlovestne záverečné: “Zbohom.”

V priebehu letu malý tím na palube zapol všetky zariadenia na zber údajov a potom jeden po druhom vyskočili z lietadla na padákoch na zem. Posledná osoba, ktorá opustila lietadlo, vyskočila len tri minúty pred plánovaným dopadom Big Flo na zem.

Big Flo teraz pod diaľkovou kontrolou stíhacieho lietadla opatrne letel k zemi a nakoniec sa zrútil do mexickej púšte rýchlosťou 140 míľ za hodinu. Haváriu natáčali kamery rozmiestnené po púšti, vrátane niektorých kamier v samotnom lietadle, pričom zábery nie sú ničím iným ako neuveriteľným, ale zároveň desivým pohľadom.

Hoci sú zábery desivým pohľadom, údaje odhalili, že samotné lietadlo absorbovalo veľkú časť nárazu. Hoci sa pilotná kabína odlomila, podvozok sa oddelil a spodná časť lietadla sa posunula nahor, všetko to bolo v rámci konštrukcie lietadla, aby sa maximalizovala ochrana cestujúcich.

Experiment S Haváriou Boeingu 727

Údaje tiež naznačujú, že väčšina cestujúcich, ak by na palube nejakí boli, by náraz prežila a niektorí v zadnej časti lietadla by dokonca mohli z havárie vyviaznuť bez zranení (hoci otrasení).

Po úspešnom vykonaní testu a získaní údajov sa začalo odstraňovanie následkov. V priebehu niekoľkých dní boli z púšte odstránené všetky stopy po havárii. Vrak lietadla bol potom premiestnený z púšte na malé miesto pri federálnej diaľnici č. 5 južne od mesta Mexicali v Mexiku. Lietadlo tu dodnes zostalo ako pozostatok zničenej trosky, ktorá nemá žiadny význam. Hoci väčšina okoloidúcich ľudí o tom nevie, skrútený vrak lietadla zbierajúci prach zohral významnú úlohu v leteckej vede.

Mexiko ponúka ďalšie miesta

Mexiko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: México
Hlavné mesto: Mexico City
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 27. september 1821
Rozloha: 1972550 km²
Časové pásmo: [actual_time]
Mena: peso
Kód meny: MXN
Kurz (za 1 € dostaneš): [prepocet_kurzu mena=”MXN”] MXN
Medzinárodný kód krajiny: MX/MEX
Internetová doména: .mx
Predvoľba telefónneho čísla: +52

Blízke miesta do +/- 300km