Skip to content

Fjaðrárgljúfur

Nad riekou, ktorá sa kľukatí týmto čarovným islandským kaňonom, sa týčia zvláštne skalné útvary.

Približná doba čítania: 2 minúty

Fjaðrárgljúfur (v angličtine Fjadrargljufur) je kaňon, ktorý sa nachádza trochu bokom od slávnej islandskej okružnej cesty. S dĺžkou len niečo vyše kilometra sa rozhodne nemôže pochváliť obrovskými rozlohami iných mohutných kaňonov sveta. Ale to, čo mu možno chýba na veľkosti, si absolútne vynahradzuje krásou.

Kaňon sa skladá z množstva úžasných skalných útvarov. Tiahnu sa k nebu a obklopujú rieku ako gargantuovskí strážcovia obrastení trávou. Vrcholom skalných útvarov vedie turistický chodník, ktorý turistom umožňuje cítiť sa, akoby stáli na vrchole kráľovstva vznešených prírodných divov.

Fjaðrárgljúfur Canyon

Keď si pred približne dvoma miliónmi rokov rieka vybrúsila cestu z ľadovcov, vybielila tu zvláštne geologické obrazce. Steny sa dvíhajú a vyčnievajú, kývajú sa sem a tam, takže voda má tvar modrého hada, ktorý sa plazí po teréne.

Majestátny kaňon pretína kus sviežej zelenej zeme. Rieka sa prepletá zelenou roklinou a vo svojej pulzujúcej vode odráža farby oblohy a mrakov nad ňou.

Fjaðrárgljúfur Canyon

Celé miesto pôsobí očarujúco. Je to ten typ krajiny, kde napoly očakávate, že z mnohých zákutí vykuknú elfovia alebo víly. Kaňon získava ešte sugestívnejšiu auru počas daždivého, pochmúrneho dňa, keď oblohu zahalia mraky a rieka sa rozvlní a rozvodní dažďom.

Island ponúka ďalšie miesta

Island - Krátke info

Island, vlajka

Miestny názov: Ísland
Hlavné mesto: Reykjavík
Úradné jazyky: islandčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 17. jún 1944
Rozloha: 102775 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: islandská koruna
Kód meny: ISK
Kurz (za 1 € dostaneš): 148.977 ISK
Medzinárodný kód krajiny: IS
Internetová doména: .is
Predvoľba telefónneho čísla: +354

Blízke miesta do +/- 300km