Skip to content

Jökulsárlón

Najväčšia islandská lagúna je domovom úžasných pestrofarebných ľadovcov.

Približná doba čítania: 2 minúty

Napriek nádhere svetlomodrých a mliečnobielych ľadovcov Jökulsárlón je krása ľadovcového bazéna na juhovýchode Islandu trpká.

Keďže topenie blízkych ľadovcov sa zrýchlilo, krajina je čoraz úžasnejšia a zároveň krehkejšia. Od 70. rokov minulého storočia sa vďaka topiacim sa ľadovcom lagúna Jökulsárlón štvornásobne zväčšila a v súčasnosti má rozlohu 11,1 km².

Lagúna Jökulsárlón, ktorá vznikla výlučne z topiaceho sa ľadovca, sa nachádza priamo pri najväčšom islandskom ľadovci Vatnajökull, ktorý pokrýva osem percent územia krajiny. Keď sa z Vatnajökull odlomia kusy ľadu, plávajú na ľadovo modrých vodách tejto svojráznej ľadovcovej lagúny.

Vedci odhadujú, že pokračujúce tempo topenia Vatnajökull spôsobí, že na mieste, kde kedysi stál ľadovec, vznikne obrovský fjord, ktorý opäť prispeje k prírodným krásam islandskej krajiny, ale na úkor životného prostredia.

Návšteva Jökulsárlónu sa stala povinnou pre islandských cestovateľov, ktorí chcú vidieť lagúnu, ktorá sa stala populárnou vo filmoch ako “Vyhliadka na smrť“, “Die Another Day“, “Tomb Raider” a “Batman začína“.

Pre tých, ktorí chcú vidieť polárnu žiaru, je Jökulsárlón fantastickým miestom na pozorovanie polárnej žiary. Často sem prichádzajú fotografi a pred západom slnka si tu nastavujú statívy a hľadajú najideálnejšie miesto.

Island ponúka ďalšie miesta

Island - Krátke info

Island, vlajka

Miestny názov: Ísland
Hlavné mesto: Reykjavík
Úradné jazyky: islandčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 17. jún 1944
Rozloha: 102775 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: islandská koruna
Kód meny: ISK
Kurz (za 1 € dostaneš): 148.977 ISK
Medzinárodný kód krajiny: IS
Internetová doména: .is
Predvoľba telefónneho čísla: +354

Blízke miesta do +/- 300km