Skip to content

Nápis “Welcome to Gagauzia”

Gagauzia je autonómna oblasť v Moldavsku. Jedná sa o najchudobnejší región najchudobnejšej krajiny v Európe. A ich budúcnosť nevyzerá ružovo.

Približná doba čítania: 4 minúty

Keď ideš autom cez Moldavsko smerom na juh od mesta Ciucur-Minger, môžeš prejsť okolo malého nápisu “Gagauziya” a pod ním “Komrat Dolayı”. Bola by škoda si neuvedomiť skutočnosť, že práve si vstúpil do samostatnej krajiny.

V súčasnosti je na svete 195 krajín a 38 závislých oblastí (napr. ako Guam či Falklandské ostrovy). Ak vezmeme do úvahy rozmanitosť jazyka, históriu, zvyky a takmer sedem a pol miliardy ľudí, 233 štátov je šokujúco veľmi malý počet. Vstup do autonómnej oblasti. Autonómne oblasti na celom svete sú často spochybňované a zriedka kedy ich uznáva krajina, od ktorej sa chcú odtrhnúť, aby sa predstavili svetu ako nezávislý subjekt, a čo je dôležitejšie, aby vzali osud do svojich rúk.

To je prípad Gagauzie, autonómnej oblasti pozostávajúcej iba z troch miest, rozdelených do štyroch geograficky oddelených enkláv, ktoré sa nachádzajú v hraniciach Moldavska; Gagauzia je súostrovím národnej túžby.

Na konci 80. a začiatkom 90. rokov, keď sa ZSSR začínalo rozpadať a Moldavsko sa stalo nezávislou krajinou, si dve skupiny Moldavcov začali klásť otázku, či je vôbec čas vyhlásiť svoju nezávislosť. Vznik samostatného národa, zdá sa, môže byť nákazlivé. V extrémnejšom prípade z týchto dvoch prípadov vyhlásilo Podnestersko známe aj ako Podnesterská moldavská republika (PMR) v roku 1990 vojnu svojej materskej krajine Moldavsko. Konflikt, ktorý trval dva roky, vyústil do viac ako tisíc úmrtí a skončil prímerím v roku 1992. Situácia nebola nikdy vyriešená a Podnestersko je odvtedy uväznené v stave pozastavenej vojenskej agresie.

Gagauzia medzitým zvolila miernejší prístup. Gagauzia je takmer celá tvorená etickými Gagauzmi, skupinou turecky hovoriacich Bulgurov tajomného pôvodu. Východní ortodoxní kresťania hovoria prevažne rusky alebo gagauzsky a majú tendenciu vyobrazovať minulosť pod ZSSR veľmi ružovo. Na rozdiel od Podnesterska, však existencia Gagauzie nebola nikdy vynútená zbraňami, ale referendom. V roku 1991 Gagauzia jednomyseľne odhlasovala za existenciu v ZSSR, ale výsledok sa stal veľmi rýchlo diskutabilným. Nasledujúce hlasovanie bolo za vlastnú nezávislosť. V roku 1994 dal moldavský parlament Gagauzii osobitné právne postavenie. Nie je to síce krajina, ale právo na určité sebaurčenie. Odvtedy je 23. december sviatkom Gagauzov. Gagauzia je teraz “národno-územná autonómna jednotka”.

Găgăuzia

Dnes je Gagauzia v nebezpečnej situácii. Jedná sa o najchudobnejší región najchudobnejšej krajiny v Európe, ktorému chýba veľa základných zdrojov na rozvoj ich suvereného štátu. Okrem toho, sa Moldavsko snaží aktívne vstúpiť do Európskej únia, ale Gaugazia sa veľmi prikláňa k Rusku a sochy Lenina stále hrdo stoja pred ich štátnymi budovami. Keď je Ukrajina hneď vedľa a Moldavsko sa pozerá smerom k EÚ, Gagauzia sa začína veľmi podobať na Krym, strategicky dôležitá oblasť s populáciou, ktorá žiada o pomoc Rusko.

Môže to byť len otázkou času, než bude Gagauzia nezávislá. Možno bude absorbovaná oveľa väčšou a možno krutejšou ríšou ako Moldavsko.

Moldavsko ponúka ďalšie miesta

Moldavsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Moldova
Hlavné mesto: Kišiňov
Úradné jazyky: moldavčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 33846 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: moldavský leu
Kód meny: MDL
Kurz (za 1 € dostaneš): 18.958 MDL
Medzinárodný kód krajiny: MDL/MD
Internetová doména: .md
Predvoľba telefónneho čísla: +373

Blízke miesta do +/- 300km