Skip to content

Grafton: Mesto duchov

Toto opustené pohraničné mesto, ktoré osídlili Mormoni v roku 1859, sa objavuje v niekoľkých filmoch vrátane filmu „Butch Cassidy a Sundance Kid“.

Približná doba čítania: 2 minúty

Takzvanú oblasť Dixie v Utahu osídlili mormóni podľa pokynov Brighama Younga, ktorý si myslel, že oblasť prinesi veľmi výnosnú úrodu bavlny. Mesto Grafton bolo založené niekoľko kilometrov južne od národného parku Zion na rieke Virgin v roku 1859 piatimi mormonskými rodinami, ktoré sa však čoskoro museli obmedziť pestovanie bavlny v prospech potravinárskych plodín. Potom v roku 1862 zaplavila rieka Virgin celé mesto, ale húževnatí osadníci obnovili Grafton asi míľu proti prúdu rieky.

V roku 1866 viedli konflikty s Black Hawk a inými pôvodnými obyvateľmi Brighama Younga. Nakoniec sa osady s najmenej 150 obyvateľmi spojili a opustili mesto do Rockville. Do Grafton ale poľnohospodári stále prichádzali ošetrovať svoje plodiny. O dva roky neskôr sa osadníci vrátili a postavili školu, ktorá stojí na mieste dodnes. Populácia Graftonu sa zmenšovala (do roku 1890 tu ostali len štyri rodiny), keď sa mladí ľudia sťahovali preč, aby našli novú poľnohospodársku pôdu alebo iný spôsob obživy, až kým v 20. storočí neostal Grafton úplne opustený.

Dnes je Grafton mestom duchov a mestom, ktoré si užilo ešte zopár chvíľ slávy. V tejto opustenej pohraničnej osade bolo natočených niekoľko filmov, vrátane niekoľkých scén od Bucha Cassidyho a Sundance Kid a filmu z roku 1929 V starej Arizone, prvého filmu natáčaného v exteriéri.

Potomkovia ľudí, ktorí tu žili, sa stále schádzajú na každoročnom stretnutí, aby udržali ducha tejto pohraničnej dediny nažive. Zostali už len štyri budovy a cintorín. Cintorín je malebnou pripomienkou ťažkého života osadníkov na Západe pod veľkými pieskovcovými vežami a modrou oblohou v južnom Utahu.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Grafton: Mesto duchov

Spojené štáty - Krátke info

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -6:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km