Skip to content

Tunel Zion-Mount Carmel

Tunel s oknami, aby ste neprišli o impozantný výhľad.

Približná doba čítania: 2 minúty

Prírodné krásy národného parku Zion sú nepopierateľné, ale pre tých, ktorí sa zaujímajú o stavebné inžinierstvo, je tento 1,8-kilometrový tunel impozantnou stavbou, ktorú môžu obdivovať počas jazdy do parku alebo z neho.

Tunel s galériou

Tunel Zion-Mount Carmel je vybavený šiestimi galériami alebo otvormi, ktoré poskytujú svetlo, čerstvý vzduch a výhľad na fantastickú scenériu hneď za tunelom. Galérie pri pohľade zvonku svedčia o nápaditom dizajne stavby. Počas výstavby sa galérie používali ako prostriedok na vyhadzovanie zeminy z tunela do údolia pod ním.

Pôvodne mala každá z galérií parkovacie miesta, aby sa návštevníci mohli pokochať výhľadom. Tie však už nie sú k dispozícii z dôvodu viacerých nehôd v tuneli.

Tunel s galériou

Tunel bol postavený v rokoch 1927 až 1930 a je súčasťou diaľnice Zion-Mount Carmel, ktorého trasa je v celej dĺžke zaradená do Národného registra historických miest. Keď bol tunel v rokoch 1927 až 1930 postavený, slúžil na minimalizáciu vizuálneho vplyvu diaľnice, ktorá bola zamýšľaná ako priama trasa medzi Zionom, kaňonom Bryce a Grand Canyonom. Tunel udržiava konštantnú vzdialenosť 6,5 metra medzi osou cesty a stenou kaňonu Pine.

Keď bol tunel v roku 1930 odovzdaný do užívania, bol najdlhším tunelom svojho druhu v Spojených štátoch, hoci odvtedy ho prekonal 4-kilometrový Anton Anderson Memorial Tunnel na Aljaške.

Tunel s galériou

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -6:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.074 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km