Skip to content

Zabitie sedemnástich miliónov ľudí v čase, keď svetová populácia mala niečo vyše tristo miliónov, svedčí o určitom talente pre umenie masakru.

O to viac, keď si uvedomíme, že v 14. storočí rozsiahlym genocídam bránila aj skutočnosť, že dopravné prostriedky boli primitívne a zbrane hromadného ničenia ešte neexistovali. A predsa sa to jednému mužovi podarilo. Nebol to nikto iný ako Tamerlán (Timur), ktorý sa v roku 1369 v Samarkande stal emirom starobylej Transoxánie, územia medzi riekami Amudarja a Syrdarja, kde sa dnes rozprestiera väčšina Uzbekistanu a časť Kazachstanu. Tento neúnavný vojnový turista precestoval so zbraňou v ruke úpätie Himalájí až do Turecka, dôkladne preskúmal Perziu a viedol legendárne výpravy do Indie. Z kroniky Tamerlánových dobyvačných výprav je zrejmé, že v jeho časoch sa oplatilo byť skôr zručným remeselníkom než roľníkom alebo vetešníkom: Tamerlán chcel totiž rozšíriť svoje hlavné mesto a dôsledne udržiaval pri živote všetkých, ktorí mu mohli poslúžiť, a sústreďoval ich v Samarkande, zatiaľ čo zvyšok civilného obyvateľstva bol podľa vtedajšej módy sťatý mečom.

Vďaka tejto medzinárodnej spolupráci vzniklo mnoho architektonických skvostov vrátane mauzólea Gur-e-Amir, ktoré dal Tamerlán postaviť ako miesto večného odpočinku pre svojho obľúbeného vnuka, ktorý padol v boji v roku 1403.

Onyxové obloženie, prepracovaná výzdoba, honosná tridsaťdva metrov vysoká kupola – všetko na tejto stavbe bolo navrhnuté tak, aby sa stala najhonosnejšou hrobkou na svete. Neskôr bol do nej starý otec uložený spolu so svojím vnukom. A obklopovala ju zvláštna legenda, ktorá pramenila zo záhadného nápisu na stenách: “Ak vstanem z mŕtvych, svet sa zatrasie.” Nie je to, samozrejme, prvá ani posledná záhadná veta spojená s veľkým panovníkom. V tomto prípade však zohral úlohu aj ruský patológ Michail Gerasimov, ktorého Tamerlán natoľko fascinoval, že sa rozhodol exhumovať telo a podrobiť ho skúmaniu, aby dokázal emírovu možnú príbuznosť s Džingischánom.

Niekoľko hodín po otvorení hrobky, 22. júna 1941, Nemecko začalo inváziu do Sovietskeho zväzu. A ak by sa potvrdilo, že táto neslávne známa operácia Barbarossa súvisela s otvorením Tamerlánovej hrobky, k spomínaným sedemnástim miliónom obetí by sme pravdepodobne museli pridať ešte ďalších tridsať miliónov.

Uzbekistan ponúka ďalšie miesta

Uzbekistan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Oʻzbekiston
Hlavné mesto: Taškent
Úradné jazyky: uzbečtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 448978 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: uzbeský son
Kód meny: UZS
Kurz (za 1 € dostaneš): 13558.193 UZS
Medzinárodný kód krajiny: UZB
Internetová doména: .uz
Predvoľba telefónneho čísla: +998

Blízke miesta do +/- 300km